Nový cyklus ČT představuje hradní a zámecké kaple

06.07.2016 20:52

Křivoklát, Telč, Valtice, Konopiště, Náměšť nad Oslavou. Pět památek, pět kaplí, pět dílů nové série České televize Kaple – duše rodů.

Nový cyklus ČT představuje hradní a zámecké kaple
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Logo ČT

Cyklus připravený ve spolupráci s Národním památkovým ústavem vznikl v brněnském studiu v Tvůrčí producentské skupině Patricka Diviše. Od 3. července 2016 ho vysílá ČT2 vždy v neděli v 9:50. Režie Michaela Rozbrojová.

Kaple patří často k tomu nejcennějšímu a nejkrásnějšímu, co mohou hrady a zámky nabídnout. Přesto si dodnes zachovaly svůj intimní a posvátný ráz, kvůli kterému si je šlechtické rody po staletí stavěly. Nový cyklus představuje místa, která byla svědkem formování české státnosti, kde se přepisovaly náboženské dějiny našich zemí, a která dodnes budí v lidech tichou úctu.

Pětici hradů a zámků zvolili tvůrci tak, aby diváky postupně provedli všemi dějinnými a uměleckými érami našich zemí. Dobu temného středověku tak například zastupuje kaple Korunování Panny Marie na Křivoklátě, jejíž genius loci oslovil snad všechny české panovníky. „Chtěli jsme především ukázat místa, kde čerpali duchovní sílu tehdejší šlechtici a panovníci a nechat ožít důležité dějinné i náboženské okamžiky, které ovlivnily české země, tedy i nás samotné“, vysvětluje kreativní producent Patrick Diviš. „Během natáčení se nám podařilo odhalit i několik zajímavostí, o kterých jsme na začátku neměli tušení. Třeba, že měl Karel IV. nemanželského syna,“ dodává režisérka dokumentu Michaela Rozbrojová.

Sídlo českých králů vystřídá postupně renesanční Telč, barokní Valtice, kaple sv. Huberta na Konopišti nebo zámek v Náměšti nad Oslavou, jehož zdi poskytly před bitvou na Bílé hoře útočiště mnoha protestantským skupinám, aby se vzápětí dostaly do držení katolických pánů.

„Nikdy by mne nenapadlo, že budu chodit po nočních chodbách zámku v Náměšti, že si budu moci otevřít úchvatný oltář v kapli na Křivoklátě, že povedu rozhovor s hraběnkou Haugwitzovou nebo princem Liechtensteinem,“ vzpomíná na natáčení historik a jeden z odborných garantů cyklu Michal Konečný, který je zároveň i průvodcem pořadem. „Mimořádný byl pro mne zejména rozhovor s Jiřím Pernesem na Konopišti o arcivévodovi Františku Ferdinandovi d´Este, natáčení s Johannou Haugwitz, dcerou posledních majitelů náměšťského zámku nebo s princem Konstantinem z Lichtenštějna, jehož rodině patřily až do druhé světové války Valtice,“ vzpomíná na chvíle před kamerou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM v Českých Budějovicích našel využití pro budovu, převzatou od policie

21:37 ÚZSVM v Českých Budějovicích našel využití pro budovu, převzatou od policie

Územní pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) České Budějovice převza…