OS KOVO: Mzdy v jihočeských kovo firmách překračují průměr kraje i ČR

17.12.2020 21:20 | Zprávy

Průměrná hrubá měsíční mzda v bezmála šedesátce jihočeských strojírenských podniků, v nichž působí Odborový svaz KOVO, přesáhla v prvním pololetí letošního roku krajský i celostátní průměr.

OS KOVO: Mzdy v jihočeských kovo firmách překračují průměr kraje i ČR
Foto: oskovo.cz
Popisek: Odborový svaz Kovo - logo

Přes koronakrizi a její zatím nedohlédnutelné dopady lze podobnou poměrnou bilanci očekávat nejen v druhé polovině roku, ale s největší pravděpodobností i roce příštím.

Z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) a interních statistik OS KOVO vyplývá, že zatímco průměrná hrubá mzda činila letos v prvních šesti měsících v Jihočeském kraji 31 072 korun měsíčně, zaměstnanci strojírenských firem, v nichž v regionu působí nejsilnější tuzemský odborový svaz, dosáhli na 36 371 korun. To bylo o 5 299 korun, přibližně 17 procent více, než činil krajský průměr. Ve srovnání s celorepublikovým průměrem 34 200, meziročně vyšším o 909 korun, korun byla mzda v jihočeských strojírenských firmách vyšší o 2 171 korun, tedy zhruba o 6,3 procenta.

 „Přibližně pětitisícového rozdílu mezd mezi krajským průměrem a strojírenskými podniky v regionu dosahujeme dlouhodobě a mimo jiné to ukazuje na schopnost odborů udržet ve firmách, v nichž působí, tempo růstu mezd v zemi. Samozřejmě je to také dokladem významu kolektivního vyjednávání a obratnosti vyjednavačů OS KOVO,“ uvedl zmocněnec Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jihočeského kraje Jan Janoušek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Spravedlnost

Nebylo by nejspravedlivější, kdybyste jako politici neměli imunitu? Proč ji nezrušíte? Podle mě tak se sebe děláte něco víc. Kdybyste neměli imunitu, tak by pak ani nemohla nastat situace, že někdo nebude vydán a vyšetřován. Co vy na to?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: Ministr Lipavský na summitu EU s Latinskou Amerikou

11:27 Ministerstvo zahraničí: Ministr Lipavský na summitu EU s Latinskou Amerikou

Ministr Lipavský povede českou delegaci již na čtvrtém summitu mezi EU a CELAC (Společenství latinsk…