OS KOVO: Řešit osobní krize kovákům pomáhá Konto živelných pohrom

18. 6. 2019 10:39

Říká se, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. Není ovšem vůbec jisté, zda by někdo, komu vyhořel byt či dům, toto rčení potvrdil. Asi ne. A stejně to vidí i členové Odborového svazu KOVO.

OS KOVO: Řešit osobní krize kovákům pomáhá Konto živelných pohrom
Foto: oskovo.cz
Popisek: Odborový svaz Kovo - logo
reklama

Mají proto připravené prostředky, které jsou schopni rychle uvolnit jako první okamžitou finanční pomoc pro své kolegy postižené například požárem, povodní, větrem, krupobitím a podobně.

„V případě takto svízelných životních situací platí, že kdo rychle dává, dvakrát dává. Abychom v krizových případech mohli svým členům pomoci, bylo zřízeno speciální Konto živelných pohrom. Domnívám se, že i jeho název jasně vyjadřuje, k čemu jsou zde shromážděné finanční prostředky určeny. Prostředky z tohoto konta slouží jako podpora v případě živelných pohrom a dalších nepředvídatelných záležitostí, jimiž je postižen člen OS KOVO, jeho rodina a majetek,“ uvedl zmocněnec jihočeského Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jan Švec.

Na příspěvcích do Konta živelných pohrom se kromě základních organizací podílí ze svého fondu i Odborový svaz KOVO. „Každý člen přispívá deset korun ročně. Stejnou sumu, jakou činí celkově vybrané prostředky ze základních organizací, pak vkládá přímo svaz. Už mnohokrát se ukázalo, jak je toto konto důležité a jak užitečná je pro naše členy pomoc v krizových situacích,“ zdůraznil Švec.

Ke konci května bylo na tomto zvláštním účtu OS KOVO k dispozici téměř 13 miliónů korun. Pomoc z účelového konta svazu je poskytována jako sociální podpora členům, kteří v důsledku živelných pohrom utrpěli škody na bytech a rodinných domech. Týká se tedy výhradně základního bydlení, nikoli třeba rekreačních objektů a podobně.

Od roku 2010 vyplatil odborový svaz tuto sociální podporu v téměř v 300 případech v celkové výši bezmála 5,3 miliónu korun. Loni kováci pomohli ve 12 případech částkou 299 tisíc korun. „Jen za prvních pět měsíců letošního roku už bylo vyplaceno téměř 200 tisíc korun ve 14 případech. Vesměs šlo o důsledky silných bouřek. Dva případy souvisely s požárem, tři se zatopením objektu, osm s větrem a jeden s úderem blesku,“ poznamenal vedoucí Regionálního pracoviště OS KOVO v Českých Budějovicích Rudolf Tkáč.

K Jihočechům je letos počasí zatím „milosrdné“. „Nový případ v regionu hlášený nemáme,“ řekl Tkáč. V letech 2016 až 2018 ovšem čerpalo sociální podporu z Konta živelných pohrom třináct členů jihočeského sdružení OS KOVO. Nejvíce jich pocházelo z Jihostroje Velešín v souvislosti s ničivým krupobitím v roce 2016. Zřejmě nejznámějším případem je pak vyhořelý byt zaměstnance společnosti Robert Bosch na českobudějovickém sídlišti Máj z roku 2017.

Odborový svaz KOVO působí v současné době v 60 převážně strojírenských podnicích na jihu Čech. V regionu má více než pět tisíc členů, což představuje přibližně 24 procent všech zaměstnanců těchto firem. V rámci kolektivního vyjednávání, jehož cílem je dosažení příznivých mzdových, pracovních a sociálních podmínek pro své členy, však KOVO zastupuje všechny zaměstnance.
Mezi firmy, kde působí OS KOVO, patří například Kern-Liebers CR České Budějovice, Jihostroj Velešín, ČZ Strakonice, Robert Bosch České Budějovice, ZVVZ Milevsko, Motor Jikov České Budějovice, Groz-Beckert Czech České Budějovice, Reinfurt Prachatice, Klima CZ Prachatice, Dura Automotive Blatná, Schneider Electric Písek a další.
Odborový svaz KOVO je největší odborovou organizací v ČR, která sdružuje téměř 100 tisíc členů nejen z kovoprůmyslu. Je členem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a mezinárodních odborových sdružení IndustriAll Global a IndustriAll Europe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční analytický úřad: Další případ úspěšné spolupráce s Daňovou Kobrou

20:48 Finanční analytický úřad: Další případ úspěšné spolupráce s Daňovou Kobrou

Finanční analytický úřad opět významnou měrou participoval na případu rozsáhlé daňové trestné činnos…