Obránci zvířat vyrážejí do boje za zákaz klecových chovů slepic

18.02.2019 15:18

Spolek OBRAZ – Obránci zvířat dnes zveřejnil video, v němž vyhlašuje válku klecovým chovům slepic. Vyústěním tohoto boje by měl být jejich legislativní zákaz.

Obránci zvířat vyrážejí do boje za zákaz klecových chovů slepic
Foto: pixabay.com
Popisek: Slepice - ilustrační foto
reklama

Obránci tak plynule navazují na úspěšnou kampaň proti kožešinovým farmám, která vedla až k jejich zákazu. Zákon zastavující působení kožešinových farem na našem území vstoupil v účinnost koncem letošního ledna, a tak symbolicky právě na místě, kde v minulosti trpěly tisíce lišek a norků, vyhlásil předseda OBRAZu Marek Voršilka tažení proti dalším klecím.

„Prosazení legislativního zákazu kožešinových farem jasně ukázalo, že změna přístupu ke zvířatům je uskutečnitelná. Lišky a norci už u nás díky vlně společenské nevole nemusí trpět. Slepice však prozatím takové štěstí neměly, i když společenský odpor nikam nezmizel. Průzkum agentury Median ukázal, že tři čtvrtiny Čechů si přejí konec tak kruté praktiky, jakou je klecový chov. Češi si dobře uvědomují, že slepice v malých, přeplněných klecích zažívají týrání, a nejsou vůči tomu lhostejní. Teď o tom zbývá přesvědčit politiky, protože právě ti mohou prosadit změnu,“ vysvětluje Pavel Buršík, mluvčí OBRAZu.

První krok již učinily soukromé podniky – některé potravinářské firmy a řetězce supermarketů se zavázaly, že během několika let u nich klecová vejce nadobro skončí. Následují tak celoevropský trend, neboť v zahraničí soukromé subjekty od klecových vajec ustupují. I zahraniční politici se v otázce klecových chovů činí, a tak jsou například v Rakousku, Německu i Švýcarsku již zakázány.

„Politici by se měli přestat schovávat za výmluvy nejrůznějšího typu a postavit se k celé problematice čelem. Slepice v klecových chovech nemají podmínky ani pro ty nejzákladnější potřeby, jakými jsou čištění se popelením, hrabání či protažení křídel. Přitom zahraniční příklady jasně ukazují, že bezklecový chov slepic je vůči zvířatům ohleduplnější a jeho konkurenceschopnost nijak zásadně nezaostává. Politici by si tak měli na tyto cítící bytosti vzpomenout v zákoně na ochranu zvířat. Když už od slepic něco chceme, měli bychom jim vytvořit dobré podmínky pro život. Veřejnost si to uvědomuje, doufejme, že si to uvědomí i ti, kteří o tom budou rozhodovat,“ dodává Buršík.

Kromě videa Obránci zvířat představili také nový web ZDE. Návštěvníci se mohou při jeho prohlížení dozvědět informace o klecových chovech i o pokrocích, kterých se již podařilo dosáhnout. Zadáním svého e-mailu na webu se mohou lidé zapojit do zápasu za bezklecový život pro slepice.

Video najdete ZDE

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace usilující o lepší společenskou ochranu zvířat. Vedeme kampaně zaměřené na vzdělávání veřejnosti a prosazování systémových reforem. Naší první významnou iniciativou byla úspěšná kampaň za zákaz kožešinových farem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Nový jízdní řád přinese více přímých spojů

18:47 Královéhradecký kraj: Nový jízdní řád přinese více přímých spojů

Od neděle 7. 3. 2021 pojedou autobusy podle nového jízdního řádu. Změny přinesou více přímých spojů …