Žloutenky typu A a B patří mezi virová onemocnění napadající jaterní tkáň. K přenosu žloutenky typu A dochází fekálně-orální cestou. Znamená to, že virus se z organismu vylučuje stolicí a může být přenesen z osoby na osobu přímo např. špinavýma rukama či nepřímo požitím kontaminovaných potravin, nápojů nebo kontaktem s dalšími znečištěnými předměty (držadla v dopravních prostředcích, madla vozíků, bankovek, apod.). Člověk se tedy může nakazit prakticky kdekoliv, a to nejen v exotických destinacích, ale i v Evropě či u nás. Virus žloutenky typu A je velmi odolný. Na infikovaném předmětu přežije bez problémů i několik týdnů.
Pro žloutenku typu B je charakteristický přenos tělními tekutinami. Často se infekce šíří při nechráněném sexuálním styku. K nákaze stačí, aby se do těla dostalo mikroskopické množství infikované krve nemocného nebo chronického nosiče viru, ke kterému může dojít v kosmetických salónech (pedikúra, manikúra, tetování a piercing), při zubních ošetřeních či lékařských zákrocích.
Spolehlivou prevencí proti nákaze žloutenkou typu A a B je očkování. To se doporučuje nejen při cestách za exotikou, ale i po evropských státech, a je považováno za tzv. cestovatelský základ. Ochranu poskytuje kombinovaná vakcína Twinrix Adult, která se očkuje ve třech dávkách. Dokončené očkovací schéma chrání dlouhodobě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva