Očkování proti žloutence typu A a B se vyplatí nejen cestovatelům. Vakcína Twinrix Adult je do konce června dostupnější

23.06.2015 17:11

Očkování proti žloutence typu A a B je považováno za tzv. cestovatelský základ a doporučuje se při cestách za exotikou, ale i po Evropě. Virus žloutenky je velice odolný a navíc vysoce infekční, takže se jím může nakazit kdokoliv. Ochranu proti oběma typům žloutenky poskytuje kombinovaná vakcína Twinrix Adult, která je do konce června dostupnější s 20% slevou na každou dávku na úrovni výrobce. Plánujete-li dovolenou a chcete se na ni vydat s pocitem jistoty, informujte se nejen o zdravotní prevenci na serveru www.bezpecnadovolena.cz.

Očkování proti žloutence typu A a B se vyplatí nejen cestovatelům. Vakcína Twinrix Adult je do konce června dostupnější
Foto: GSK
Popisek: Virem žloutenky A a B se člověk může nakazit prakticky kdekoliv, a to nejen v exotických destinacích, ale i v Evropě či u nás.
reklama

Žloutenky typu A a B patří mezi virová onemocnění napadající jaterní tkáň. K přenosu žloutenky typu A dochází fekálně-orální cestou. Znamená to, že virus se z organismu vylučuje stolicí a může být přenesen z osoby na osobu přímo např. špinavýma rukama či nepřímo požitím kontaminovaných potravin, nápojů nebo kontaktem s dalšími znečištěnými předměty (držadla v dopravních prostředcích, madla vozíků, bankovek, apod.). Člověk se tedy může nakazit prakticky kdekoliv, a to nejen v  exotických destinacích, ale i v Evropě či u nás. Virus žloutenky typu A je velmi odolný. Na infikovaném předmětu přežije bez problémů i několik týdnů.

Pro žloutenku typu B je charakteristický přenos tělními tekutinami. Často se infekce šíří při nechráněném sexuálním styku.  K nákaze stačí, aby se do těla dostalo mikroskopické množství infikované krve nemocného nebo chronického nosiče viru, ke kterému může dojít v kosmetických salónech (pedikúra, manikúra, tetování a piercing), při zubních ošetřeních či lékařských zákrocích.

Spolehlivou prevencí proti nákaze žloutenkou typu A a B je očkování. To se doporučuje nejen při cestách za exotikou, ale i po evropských státech, a je považováno za tzv. cestovatelský základ. Ochranu poskytuje kombinovaná vakcína Twinrix Adult, která se očkuje ve třech dávkách. Dokončené očkovací schéma chrání dlouhodobě.

Kde mohou cestovatelé získat přehled o povinných a doporučených očkováních na cesty?

Web www.bezpecnadovolena.cz nabízí přehledná doporučení týkající se ochrany zdraví při cestování po celém světě. Naleznete zde také informace o tom, kde se můžete nechat naočkovat a kdy před odjezdem očkování zahájit, abyste si dovolenou bezpečně užili. Web dále poskytuje adresy českých ambasád a důležitá telefonní čísla pro volání na policii, hasiče a zdravotní záchrannou službu ve všech zemích světa.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Stanovisko ke zprávě NKÚ

22:19 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Stanovisko ke zprávě NKÚ

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy reaguje na aktuální zprávu NKÚ a její zjištění.