Odborný léčebný ústav Albertinum Žamberk otevřel nově zrekonstruovaný pavilon plicního oddělení dlouhodobé péče

30.11.2015 16:40

Objekt je znám pod názvem Malínský a bude sloužit pro specializovanou léčbu plicních nemocí a tuberkulózy. Součástí evropského projektu Pardubického kraje za téměř 40 milionů korun byl i nákup zdravotnických přístrojů, lůžek a dalšího potřebného vybavení ústavu.

Odborný léčebný ústav Albertinum Žamberk otevřel nově zrekonstruovaný pavilon plicního oddělení dlouhodobé péče
Foto: wikipedia
Popisek: Žamberk.

Slavnost se konala pod patronací zástupců zřizovatele ústavu, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a 1. náměstka pro zdravotnictví Romana Línka. „Mám na Albertinum jen ty nejlepší reference,“ řekl hejtman Netolický a pokračoval: „Je to krásný upravený areál, zvenku modernizovaný, ale vnitřní prostory připomínají doby dávno minulé. Proto musíme pokračovat v jeho rekonstrukci, tentokrát ale už z krajských peněz.“

Nový pavilon Malínský je od původní budovy téměř k nepoznání. Z třípodlažního objektu z roku 1923, který nevyhovoval současným požadavkům kvůli bariérám při pohybu pacientů, vícelůžkovým pokojům i hygienickým, požárním a bezpečnostním předpisům, získali pacienti po rekonstrukci komfort plně vybavených jedno a dvoulůžkových pokojů se sociálním zařízením, zázemím pro fyzioterapii a ergoterapii a další prostory pro trávení volného času při delších hospitalizacích bez bariér. „Nejenom pro pacienty, ale také pro lékařský i nelékařský personál jsou v této části léčebného ústavu podmínky odpovídající standardům 21. století. To je jistě pro všechny zaměstnance další přidanou hodnotou a odměnou za jejich dosavadní práci,“ řekl náměstek Línek.

Stavební práce byly zahájeny v srpnu 2014 a tato část projektu stála přes 21 milionů korun. Byla stejně jako přístrojové vybavení hrazena z Regionálního operačního programu Severovýchod.

Díky projektu získal ústav i velmi potřebné vybavení, a to zejména v podobě specializovaných přístrojů. Mezi ně patří například pojízdný rentgen pro skiagrafii za téměř milion korun, videobronchoskop za dva miliony korun, myčka endoskopů za necelý milion nebo bodypletysmograf pro funkční vyšetření plic za 1,1 milionu korun.

Při úpravě okolí byl v rámci projektu zdemolován nevyužívaný hospodářský objekt a zrekonstruována příjezdová komunikace. Veřejnost se bude moci na nový pavilon Malínský přijít podívat při Dni otevřených dveří v pátek 4. prosince od 13:30 hodin. Adventní odpoledne doprovodí hudební program skupiny Barbušáci, jarmark chráněných dílen a v 16 hodin slavnostní rozsvícení vánočního stromku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní fond životního prostředí: Stovky veřejných budov po celém Česku budou spotřebovávat méně energie

22:45 Státní fond životního prostředí: Stovky veřejných budov po celém Česku budou spotřebovávat méně energie

Úspory energií v nemocnici v Novém Městě na Moravě, rekonstrukce hasičské zbrojnice v Nejdku nebo za…