Řešení této problematiky má již od svého počátku maximální podporu Jihočeského kraje. „V současné době oceňuji v rámci práce tripartity především aktivity a intenzivní pozitivní tlak směřující k podpoře a propagaci technického školství. Pokud totiž chceme dostatek práce pro Jihočechy, musíme vrátit technickým oborům jejich v minulosti ztracenou prestiž,“ konstatoval jihočeský hejtman Jiří Zimola.
S Jihočeskou hospodářskou komorou, Jihočeským krajem a zaměstnavateli, OS KOVO v současnosti spolupracuje na společném projektu, jehož cílem je zatraktivnit studium na technických učilištích a středních školách.
„V kovoprůmyslu je v současné době prakticky ve všech firmách a podnicích bez výjimky zoufalý nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Zručný elektrikář, obráběč, svářeč, a podobně, se dnes na úřadu práce ani neohřeje,“ uvedl zmocněnec Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jihočeského kraje Jan Švec.
Technické profese chybí podle něho na všech úrovních od absolventů učilišť přes středoškoláky až po vysokoškoláky. „Se získáváním kvalifikované pracovní síly mají firmy stále větší a větší problém. Troufnu si říci, že její nedostatek v některých případech dokonce přímo ohrožuje realizaci zakázek, či jejich kvalitu. To pro některé firmy může v konečném důsledku znamenat až existenční potíže,“ varuje Švec.
Například o obsluhu, seřizovače nebo programátory CN a CNC strojů svádějí podniky boj ne nepodobný veřejné aukci. Bere ten, kdo nabídne víc. Na jihu Čech se tak již dnes u těchto profesí pohybuje hrubá mzda okolo 30 až 40 tisíc korun měsíčně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV