Olomoucký kraj sníží obcím příspěvek pro veřejnou dopravu

09.02.2024 19:02 | Tisková zpráva

Olomoucký kraj zajišťuje podle zákona dopravní obslužnost na svém území, tedy veřejnou autobusovou a drážní dopravu. Šesti procenty se na financování této služby podílí také obce a města, a to na základě dlouhodobých smluv uzavřených prostřednictvím společnosti KIDSOK. Náklady na veřejnou dopravu v Olomouckém kraji činily v loňském roce 1,6 miliardy korun, obce přispěly částkou 97 milionů korun.

Olomoucký kraj sníží obcím příspěvek pro veřejnou dopravu
Foto: Olomoucký kraj
Popisek: Olomoucký kraj, logo.

Všechny uzavřené smlouvy obsahují mimo jiné také inflační doložku, na základě které jsou obcím výše příspěvků na jednoho obyvatele každoročně upravovány. V loňském roce dosáhla průměrná míra inflace 10,7 %. Odbor dopravy Krajského úřadu Olomouckého kraje, KIDSOK a hejtman se dohodli na úpravě smluv. Výše inflační doložky bude zastropována na 5 % a nově se bude přepočítávat výše příspěvku obcí aktuálním počtem obyvatel dle dat Českého statistického úřadu. Rada Olomouckého kraje na svém pondělním jednání tuto změnu schválila. Finálně bude o návrhu rozhodovat krajské zastupitelstvo na únorovém jednání.

„Pokud míra inflace nepřesáhne stanovenou horní hranici, bude se úprava cen odvíjet od její skutečné výše. V případě, že bude inflace vyšší, příspěvek na jednoho obyvatele vzroste maximálně o 5 %, na kterých jsme se s radními shodli. Chceme zajistit, aby dopady vývoje inflace na veřejnou dopravu a úpravu cen byly pro obce přijatelné,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Aby kraj zajistil dopravní obslužnost celého regionu i v letošním roce, vynaloží z rozpočtu částku 1,77 miliardy korun. Předpokládaný příspěvek obcí v roce 2024 na jednoho obyvatele činí 194 Kč za rok. Obce se tak na financování veřejné dopravy podílí zmíněnými 6 %.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Vstup do Evropské unie proměnil Česko

7:14 Český statistický úřad: Vstup do Evropské unie proměnil Česko

Před 20 lety Česko vstoupilo do Evropské unie, a započala tak etapa ekonomických i společenských změ…