Ombudsman: Konzulát odmítal vydat cestovní průkaz nemocnému dítěti

18.08.2019 21:31

Ženě, žijící se svou rodinou v zahraničí, se na začátku letošního roku narodilo dítě. Syn měl vrozenou vadu nohy, kterou bylo nutné operovat co nejdříve po narození, jelikož by se tato vada s dalším růstem dítěte dále zhoršovala. Češka proto chtěla s chlapcem urychleně vycestovat z africké země zpátky do České republiky, kde by mu byla poskytnuta potřebná péče. Zastupitelský úřad jí však odmítl vydat náhradní cestovní průkaz, bez něhož však s dítětem nemohla odjet. Tíživou životní situaci pomohl vyřešit až zásah ombudsmanky a Ministerstva zahraničních věcí.

Ombudsman: Konzulát odmítal vydat cestovní průkaz nemocnému dítěti
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Ombudsmanka Anna Šabatová se sociologem Ivanem Gabalem v teplické škole, která čelila rasistickým útokům.
reklama

„Náhradní cestovní průkaz lze v odůvodněných případech vydat českým občanům nacházejícím se v zahraničí za účelem jednorázové cesty do České republiky. Žena o něj proto podala žádost, ale konzul dané země ji zamítl s tím, že se cestovní průkaz v případech jako je ten její nevydává,“ shrnuje případ ombudsmanka Anna Šabatová.

Matka proto podala stížnost u Ministerstva zahraničních věcí (MZV). Generální inspekce a interní audit MZV stížnost shledal důvodnou s tím, že jí měl být náhradní cestovní průkaz vydán i s ohledem na zdravotní stav dítěte.

Žena se tedy znovu obrátila na zastupitelský úřad v zemi, kde pobývala. Pracovníci úřadu jí však průkaz opět odmítli vydat. Žena se proto obrátila na ombudsmanku, která se spojila s Ministerstvem zahraničních věcí.

„Ministerstvo se ztotožnilo s mým názorem, že postup pracovníků konzulátu byl chybný. Následně konzulát instruovalo, aby cestovní průkaz pro syna stěžovatelky bezodkladně vydal. K tomu došlo v červenci a dítě i s matkou pak mohlo konečně vycestovat do České republiky a podrobit se potřebné lékařské péči. Případ jsem tak mohla uzavřít,“ říká ombudsmanka Anna Šabatová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ERÚ: Výše podpory pro podporované zdroje energie příští rok vzroste

22:15 ERÚ: Výše podpory pro podporované zdroje energie příští rok vzroste

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenové rozhodnutí, kterým stanoví podporu pro podporované zdr…