Ombudsman: Po zvýšení příspěvku na péči je nutné zajistit i jeho pravidelnou valorizaci

17.04.2024 22:04 | Tisková zpráva

Zvýšení příspěvku na péči, které v pátek odsouhlasila Poslanecká sněmovna, se nevztahuje na nejnižší stupeň I ani nepočítá s pravidelným růstem příspěvků. Podle veřejného ochránce práv je valorizace s ohledem na inflaci pro příjemce příspěvku nezbytná.

Ombudsman: Po zvýšení příspěvku na péči je nutné zajistit i jeho pravidelnou valorizaci
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

„Na aktuální navýšení příspěvku na péči čekali lidé několik let. Museli se tak potýkat s rostoucím cenami služeb a snižováním reálné hodnoty příspěvku. Nyní se časem mohou ocitnout v podobné situaci. Jak dlouho je pak necháme čekat na další zvýšení? Valorizace by tento problém vyřešila. Ostatně Ministerstvo práce a sociálních věcí ji v dřívějším vládním návrhu novely koncem minulého roku navrhovalo,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.  

Zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm v této souvislosti připomněl, že podle analýzy think tanku IDEA příspěvek na péči ve stupni závislosti III od roku 2012 poklesl na 73 % své hodnoty. „Zvýšení příspěvku na péči jsme dlouhodobě prosazovali. Jsem rád, že nyní konečně podařilo příspěvky zvýšit, i když ne tak výrazně, jak jsme navrhovali,“ ocenil zástupce ombudsmana. Připomněl také, že současné zvýšení se netýká stupně I. Ten i nadále zůstává na 880 korunách.

„Necelých devět set korun stačí na pouhých šest hodin osobní asistence za měsíc. Lidé pobírající nejnižší stupeň příspěvku přitom potřebují denně pomoc se třemi až čtyřmi základními životními potřebami. Jde například o vaření, úklid a další péči o domácnost, hygienu, oblékání, ale třeba i doprovod při cestách mimo domov za nákupy či k lékaři. Teď se musí spoléhat na pomoc neformálních pečujících,“ popsal Vít Alexander Schorm. Příspěvky by podle něj měly být ve všech stupních dostatečně vysoké na to, aby lidem s postižením zajistily nezávislý a důstojný život v domácím prostředí tak, jak to předpokládá článek 19 Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením OSN.

Tento postoj zastává také poradní orgán ombudsmana pro oblast práv lidí s postižením i organizace hájící práva lidí s postižením. Stejně jako ombudsman mají navíc výhrady také k samotnému projednávání novely. Změny v poslaneckém návrhu totiž nemohly projít běžným připomínkovým řízením

Novela zákona o sociálních službách, která zvýšení příspěvku na péči obsahuje, teď míří do Senátu. Změny by měly začít platit od července.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jindřišská zůstává majetkem České pošty, zájemce nenašla

11:27 Jindřišská zůstává majetkem České pošty, zájemce nenašla

V úterý 14. května byl termín pro registraci zájemců o koupi areálu na rohu pražských ulic Jindřišsk…