Ombudsman: Tvrzení královéhradeckých politiků o „stranickém“ šetření ombudsmana je nepravdivé

30.08.2020 17:17

Ombudsman odmítá tvrzení, že se zabývá stížností na možnou diskriminaci v souvislosti s regionálním předvolebním bojem a že je členem politické strany.

Ombudsman: Tvrzení královéhradeckých politiků o „stranickém“ šetření ombudsmana je nepravdivé
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo
reklama

Ombudsman je ze zákona nestranný a nezávislý a nesmí být členem žádné politické strany. U stížností nikdy nezkoumá jejich politické pozadí, ale posuzuje pouze možné porušení právních předpisů.

V souvislosti se stížností na možnou diskriminaci z důvodu věku při konkurzu na ředitele školy v Královéhradeckém kraji se ombudsman ohrazuje proti mediálním vyjádřením některých místních politiků, že je členem politické strany a proto se věcí zabývá. Taková tvrzení jsou podle ombudsmana zcela mimo realitu, jsou nepravdivá a svědčí o neznalosti nebo účelové manipulaci s fakty.

„Ombudsman podle zákona nesmí být členem žádné politické strany nebo hnutí, jeho prověřování stížností musí být nezávislé a nestranné. Platilo to pro všechny ombudsmany i jejich zástupce přede mnou a platí to i pro mne. Už osm let nejsem členem žádné politické strany,“ odmítá ombudsman Stanislav Křeček jako absurdní nařčení, že svým prověřováním stížnosti ovlivňuje budoucí volební výsledek v Královéhradeckém kraji: „Nezajímá mne, jak dopadnou volby v Královéhradeckém kraji, to je věcí voličů, a odmítám prohlášení některých místních kandidátů, že je prověřování diskriminace při konkurzu ovlivněno mým údajným členstvím v jedné ze stran. Nezkoumám politické pozadí konkurzu, zabývám se stížností na diskriminaci a je mi jedno, jestli členové konkurzní komise byli členy nějakých politických stran a jakých. Zajímá mne pouze, jestli bylo porušeno právo na rovné zacházení v přístupu k povolání nebo ne.“

Na ombudsmana se obrátila neúspěšná uchazečka o místo ředitelky střední školy, která předtím tento post řadu let zastávala. Stěžovala si, že byla odmítnuta z důvodu věku. Pro objasnění situace ombudsman v souladu se zákonem požádal Královéhradecký kraj o vyjádření. Současně požádal o zbavení mlčenlivosti členů komise, aby od nich získal vyjádření k průběhu konkurzu a mohl posoudit, zda bylo odmítnutí stěžovatelky motivováno jejím věkem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce kontrolovala vodní skluzavky

14:27 Česká obchodní inspekce kontrolovala vodní skluzavky

Česká obchodní inspekce vyhodnotila kontroly vodních skluzavek, které uskutečnila v minulém roce. Ce…