Informatik se chtěl domluvit na zajištění přepisu výuky, vzdělávací společnost mu ale přepis neumožnila. Po zásahu ombudsmana, který přístup společnosti vyhodnotil jako nepřímou diskriminaci, se škola muži omluvila a nabídla mu přístup k jinému online IT kurzu. Kurz škola také na vlastní náklady otitulkuje, aby byl přístupný i dalším lidem s postižením.
„Tento případ dokazuje, že často opravdu stačí druhé straně vysvětlit situaci a na diskriminační jednání poukázat. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby k diskriminaci v první řadě vůbec nedošlo. Právě proto je důležité o pravidlech rovného zacházení veřejně mluvit a vysvětlovat, co říká antidiskriminační zákon,“ ocenil reakci vzdělávací společnosti ombudsman Stanislav Křeček.
V posouzení škole vysvětlil, že podle antidiskriminačního zákona musí přijmout přiměřená opatření, aby odborné vzdělávání zpřístupnila i lidem s postižením. To v případě neslyšícího informatika neudělala.
Co jsou přiměřená opatření?
Podle antidiskriminačního zákona musí vzdělávací společnosti přijmout přiměřená opatření, která umožní, aby se zájemci se zdravotním postižením mohli zúčastnit odborného vzdělávání. Tuto povinnost vzdělávací společnosti nemají, pokud by pro ně byla opatření nepřiměřeně zatěžující.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Předškolní péče
Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...
Další články z rubriky
19:15 Dům České televize - program i pro rodiny s dětmi
Dům České televize se opět chystá přivítat návštěvníky Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Var…