Ombudsman řešil případ lidí, které v noci obtěžoval hluk z diskotéky

12.08.2022 18:02 | Tisková zpráva

Na veřejného ochránce práv se obrátil stěžovatel ze severní Moravy, kterého v nočních hodinách obtěžoval hluk z venkovního klubu. Pořadatel přitom má k dispozici i vnitřní prostory, ve kterých diskotéky probíhají v zimě. Diskotéka se sice nachází až na okraji města, ale hluk se nese daleko do okolí. Na rušení nočního klidu si tak opakovaně stěžovali lidé ve třech okolních vesnicích. Stěžovatel i další místní obyvatelé se marně snažili problém řešit opakovaným voláním policejních hlídek.

Ombudsman řešil případ lidí, které v noci obtěžoval hluk z diskotéky
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Do řešení problému se zapojila obec, která opakovaně žádala Policii ČR o součinnost za účelem zjištění totožnosti osob, které porušují právní předpisy obce. Ombudsman zjistil, že úřad příslušný k projednávání přestupku rušení nočního klidu sice sankcionoval několik případů porušení práva, ale většinu oznámení odložil, aniž by řízení o přestupku zahájil a prováděl dokazování.

Ombudsman upozornil, že v případech rušení nočního klidu jsou zásadními důkazními prostředky výslechy osob, které hluk rušil, a výslechy zasahujících policistů. To ostatně jednoznačně vyplývá také ze soudní judikatury. Není tak zapotřebí například měření hluku. Ochránce podpořil obec v jejím počínání, aby předem žádala policii o provádění zásahů i bez toho, že by čekala na jednotlivá oznámení občanů na rušení nočního klidu. Pořádání venkovních diskoték je totiž předem avizované na programech provozovatele. Takové jednání je v pořádku, nejedná se o nepřípustné objednávání služeb policie

„Obec potřebuje součinnost policie k tomu, aby zjistila totožnost osob, u nichž je dáno podezření na porušení práva. Bez toho není možné zahájit řízení vůči konkrétní osobě. Policie i orgán projednávající přestupky mou zprávu přijaly a policie přislíbila konat na avizované akce konkrétní bezpečností opatření,“ vysvětlil závěr případu ombudsman Stanislav Křeček.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Hliník se odstěhoval do kovošrotu

22:16 ÚZSVM: Hliník se odstěhoval do kovošrotu

Středočeskému ÚZSVM připadl v trestním řízení s výrobcem a distributorem pervitinu různorodý majetek…