Ostré měření přenosu znečištění ovzduší mezi Moravskoslezským krajem a Slezským vojvodstvím odstartovalo

07.04.2018 14:32 | Zprávy

Po několika měsících testování odstartovalo v březnu ostré měření znečištění ovzduší na monitorovací stanici, která je umístěna na těžní věži bývalého dolu František v Horní Suché ve výšce bezmála 90 metrů. Výsledky měření budou součástí výstupů projektu Air Border, na němž spolupracuje Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství (FMMI) Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava s Institutem meteorologie a vodního hospodářství z polských Katovic, který svá měření provádí v Ratiboři.

Ostré měření přenosu znečištění ovzduší mezi Moravskoslezským krajem a Slezským vojvodstvím odstartovalo
Foto: VŠB-Technická univerzita Ostrava
Popisek: VŠB-Technická univerzita Ostrava, erb školy.

Doplněny budou také daty kontinuálního měření Bezpečnostně technologického klastru, který je dalším partnerem projektu. Zařízení má umístěna na střeše a také u paty bývalé těžní věže v monitorovacím voze. Za vhodných meteorologických podmínek měří obsah prachových částic v ovzduší v různých výškách také bezpilotní vzducholoď. Cílem společného česko-polského projektu je identifikovat původ, množství a směr znečištění přenášeného přes hranice. Konečné výsledky by měly být známy na jaře roku 2020, kdy projekt končí.

„Monitorovací stanici, která zachycuje suspendované prachové částice, fakulta zakoupila loni v listopadu. Protože se jedná o unikátní zařízení, museli jsme ho nejprve otestovat. Stanice funguje dle očekávání, takže jsme v březnu mohli zahájit ostrý provoz,“ objasnila finanční manažerka projektu Petra Šutarová, akademická pracovnice katedry ochrany životního prostředí v průmyslu FMMI.

Monitorovací stanice je unikátní schopností automaticky odebírat prachové částice v závislosti na směru větru. Jedná se o prototypové zařízení, které dle požadavků řešitelského týmu vyvinula česká firma Baghirra. Prachové částice o rozměru 10 mikrometrů (PM10), které se zachytávají na filtry speciálního monitorovacího zařízení, se posléze zpracovávají pro analytické účely v laboratořích FMMI.

„Filtry v monitorovací stanice měníme v průměru tak jednou za měsíc a půl v závislosti na stavu znečištění ovzduší. Takže v zimě i jednou měsíčně, v létě jednou za dva měsíce,“ uvedl účastník doktorandského studia na FMMI Daniel Hladký.

„Oproti v minulosti řešeným projektům nebude tentokrát původ a přenos znečištění určen pouze modelováním, ale prostřednictvím specializovaných měření a analýz. Předpokládáme, že tak budeme schopni odlišit různé původce znečištění, tedy lokální topeniště či dopravu od průmyslových zdrojů. A zároveň budeme schopni dle jedinečného chemického složení identifikovat konkrétní technologie způsobující znečištění,“ vysvětlila technická manažerka projektu Irena Pavlíková, akademička z katedry ochrany životního prostředí v průmyslu FMMI.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cena Správy jeskyní ČR ocení osobnosti. Navrhněte kandidáty

22:03 Cena Správy jeskyní ČR ocení osobnosti. Navrhněte kandidáty

Osobnosti v oblasti výzkumu, ochrany a zpřístupňování jeskyní a krasového podzemí vyzdvihne Cena Spr…