Ve třech po sobě jdoucích dnech jsme tak měli možnost zamyslet se s PhDr. Janem Tomáškem z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci nad kriminologickými aspekty desistence; díky Mgr. Martin Kubenovi z Exekutorského úřadu Brno-město jsme se blíže seznámili s novinkami z exekučního a insolvenčního řízení; své postřehy ze zprostředkování kontaktu dětí s rodiči ve výkonu trestu přinesl člen České asociace pro psychoterapii spolupracující s organizací Za branou Bc. Martin Galbavý; o aktualitách z praxe elektronického monitorovacícho systému nás informoval Mgr. Milan Dolejší z Ministerstva spravedlnosti; s PhDr. Petrou Masopust Šachovou a Mgr. Lukášem Dirgou jsme diskutovali o možnostech rozvoje restorativní justice v ČR. Zároveň jsme se spolu s paní ředitelkou, PhDr. Andreou Matouškovou, a Mgr. Janem Rozumem věnovali důležitým otázkám týkajícím se Komisí a jejich budoucnosti, zejména v souvislosti s blížícím se koncem projektu Křehká šance II a plánovanou implementací Komisí do systému české justice.
Během setkání jsme také vytvořili prostor pro sdílení zážitků z celkem sedmi zahraničních cest, které byly v rámci projektu zorganizovány do Velké Británie, Severního Irska, Skotska a Irské republiky, kde tzv. parolové komise působí. Debata na toto téma byla zajímavá i z toho důvodu, že vyslaní pracovníci navštívili vedle parolových rad také několik věznic, místní probační službu či jiné spolupracující organizace, a přinesli tak srovnání naší a zahraniční praxe včetně podnětů do další práce.
Řada účastníků pak velmi pozitivně hodnotila příspěvky kolegyní, které představily nové programy vytvořené v rámci jiné aktivity projektu Křehká šance, např. program „Rozvoj restorativní praxe“. Těšíme se proto na další příležitosti, kde budeme moci inspiraci z jednotlivých regionů znovu zprostředkovat – nejblíže na Dnech restorativní justice, které nás čekají v listopadu! Více o nadcházejích akcích se dočtete zde.
autor: Tisková zpráva