PMS loni spolupracovala téměř s 8000 oběťmi trestných činů

22.02.2018 20:43

Pomoc státu obětem stoupá. Probační a mediační služba (PMS) v roce 2017 spolupracovala se 7907 oběťmi trestných činů, což je o 1461 více než v roce 2016.

PMS loni spolupracovala téměř s 8000 oběťmi trestných činů
Foto: Probační a mediační služba ČR
Popisek: Probační a mediační služba ČR, logo.

 Mezi klienty se také zvýšil poměr zvlášť zranitelných obětí - seniorů, zdravotně postižených osob a dospívajících. Zatímco v roce 2016 PMS spolupracovala s 513 zvlášť zranitelnými osobami, v minulém roce šlo o 786 klientů.  Probační a mediační služba je státní instituce, které komplexní pomoc obětem trestných činů ukládá zákon.

Když nová čísla vztáhneme ke skutečnosti, že v Česku loni klesla kriminalita o více než sedm procent, uvidíme, že oběti se začínají aktivně zapojovat do trestního řízení a do řešení následků trestného činu. Jsem ráda, že se začínáme blížit vyspělým státům – oběť už není redukována jen na svou původní roli v trestní justici, kde fungovala hlavně jako důkazní prostředek. Práva a potřeby obětí jsou díky našim lidem a kolegům také z neziskových organizací stále více respektována a naplňována,“ komentovala poslední vývoj ředitelka PMS Andrea Matoušková.

Od srpna 2013, kdy vstoupil v účinnost zákon o obětech trestných činů, PMS pomohla celkem 26.467 obětem trestných činů. V 90,5 procentech se loni jednalo o pomoc dospělým, v 5,5 procentech seniorům, ve 4,5 procentech dětem a mladistvým. „Oproti minulým letům došlo k mírnému poklesu podílu obětí v nezletilém věku,“ doplnila Matoušková.

Podle ředitelky PMS má na celkovém nárůstu spolupráce PMS s klienty z řad obětí svůj podíl také projekt Proč zrovna já II, který se letos na jaře dostane do poloviny doby realizace. Projekt, financovaný z evropských fondů, umožnil zřízení 55 poraden pro oběti trestných činů, kde s klienty pracují specialisté na tuto problematiku. „Naši poradci mají velmi náročnou práci, která si žádá odborný a citlivý přístup a velkou empatii a trpělivost. Proto musí být i speciálně vyškoleni. Na oběti nehledí jen optikou způsobené újmy, ale zejména následku. I malá újma může mít podle našich zkušeností velké následky,“ doplnila Matoušková.

Probační a mediační služba nabízí základní pomoc obětem na 74 středicích a dvou detašovaných pracovištích napříč republikou. Díky projektu Proč zrovna já? II fungují specializovaní poradci PMS i v dalších 55 lokalitách. Pomoc obětem je tak dostupná v každém okresním městě ČR a zájemci o služby PMS si mohou adresu a podrobnosti dohledat na webových stránkách ZDE.

Fakta a čísla

PMS na svých střediscích a poradnách pomohla od poloviny roku 2013, kdy se vedou oficiální statistiky, do roku 2017 -> více jak 26 467 obětem trestných činů
V roce 2016 PMS spolupracovala s 6446 obětmi trestných činů, v roce 2017 téměř s 8000 oběťmi (7907)
V téměř v 90,5 % se jedná o pomoc dospělému, v 5,5 procentech seniorovi, ve 4,5 % tvoří oběti děti a mladiství.
S ohledem na rozšířenou definici zvlášť zranitelných obětí o seniory v březnu loňského roku, tak ročně PMS pomůže necelým 800 zvlášť zranitelných obětí
V rámci projektu Proč zrovna já II do poraden loni přišlo 1328 obětí, s nimiž se celkem konalo 3416 konzultací. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český rozhlas spouští speciální rádio s názvem Pocta Miroslavu Zikmundovi

14:27 Český rozhlas spouští speciální rádio s názvem Pocta Miroslavu Zikmundovi

Tematický stream Českého rozhlasu nabízí v souvislosti s úmrtím cestovatele Miroslava Zikmunda desít…