Po třech letech se do Podyjí vrátil Hohol severní

04.03.2015 19:14 | Zprávy

Pro Česko spíše vzácnější druh kachny, hohol severní, se po třech letech znovu objevil v Národním parku Podyjí. Přibylo také orlů mořských. Po loňském rekordním roce se naopak na tradiční čísla vrátil počet skorců. Vyplývá to z údajů pořízených ornitology při pravidelném zimním sčítání vodních ptáků.

Po třech letech se do Podyjí vrátil Hohol severní
Foto: Národní park Podyjí
Popisek: Národní park Podyjí

Hohol severní je obyvatelem severnější části Euroasie a Severní Ameriky. V Česku začal poprvé prokazatelně hnízdit až v šedesátých letech minulého století na Třeboňsku. Jeho hnízdění na jižní Moravě zatím prokázáno nebylo. „Hohol severní v Podyjí zimuje jen velice vzácně,“ uvedla ornitoložka Vlasta Škorpíková. Lidé ho zde mohou pozorovat zpravidla od listopadu do dubna. Častěji zimuje na Jaroslavických rybnících,opravdu početně pak na novomlýnských nádržích pod Pálavou

Hoholové jsou poměrně snadno rozpoznatelní podle zvláštního tvaru hlavy. Samec má tmavou hlavu s jasně zelenavým odstínem, výraznou bílou skvrnu u zobáku, tmavý zobák, černý hřbet a ocas, příčné černobílé pruhování na bocích, světlé břicho, hruď a hrdlo. Samice jsou nenápadné, hnedošedé, se sytě hnědou hlavou a černožlutým zobákem. Obě pohlaví mají jasně žlutou oční duhovku, což jim v angličtině vyneslo název Goldeneye (zlaté oko). Největší složku jejich potravy tvoří korýši, vodní hmyz, měkkýši a drobné rybky, občas požírá i jikry a vodní rostliny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Kde je chyba, že neumíte čerpat evropské peníze?

Protože kdo jiný za to může, než vy politici? A k čemu byl tedy dobrý třeba ministr pro evropské záležitosti, když ani neuměl vyčerpat peníze z EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Memorandum o spolupráci se Státní veterinární správou

16:26 Vězeňská služba: Memorandum o spolupráci se Státní veterinární správou

Generální ředitel Vězeňské služby ČR genmjr. Tomáš Hůlka a ústřední ředitel Státní veterinární správ…