Počet českých důchodů zasílaných ČSSZ do zahraničí roste. Od roku 2010 se zvýšil o více než polovinu

06.03.2018 9:48 | Zprávy

České důchody mířily v loňském roce do celého světa, exotické destinace nevyjímaje. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v prosinci minulého roku evidovala 93 236 důchodců s nárokem na český důchod v 88 zemích. Nejvíce důchodů (řádově desítky tisíc) putovalo v rámci Evropy – do sousední Slovenské republiky, Německa a Polska.

Počet českých důchodů zasílaných ČSSZ do zahraničí roste. Od roku 2010 se zvýšil o více než polovinu
Foto: ČSSZ
Popisek: Česká správa sociálního zabezpečení

Na Slovensku žilo celkem 32 001 příjemců českého důchodu, v Německu 19 197 a v Polsku 15 378. Do Kanady, Švýcarska, USA, Rakouska, Austrálie, Bulharska, Řecka a Švédska byl český důchod posílán řádově tisícům příjemců. Do exotických států jako jsou například Seychely, Madagaskar, Maroko, Alžír, Egypt, Peru či Dominikánská republika byl počet vyplácených důchodů v řádu jednotek.

Z evidence ČSSZ vyplývá, že počet příjemců českého důchodu v cizině každoročně stoupá. V porovnání s obdobím před sedmi lety se zvýšil o více než 33 tisíc, což představuje nárůst o 56 %. S ohledem na specifika zabezpečení výplat důchodů do ciziny je stále nezbytné individuální posouzení každého případu, což dělá agendu zejména po administrativní stránce náročnou.

Způsob výplaty důchodu do ciziny

Lidem trvale žijícím v zahraničí ČSSZ vyplácí důchody buď na účet u peněžního ústavu v cizině, nebo šekem na adresu v cizině či na účet u banky v České republice. Výplaty na účty převažují. Způsob výplaty si lidé volí sami a zpravidla jej sdělí při sepisování žádosti o důchod, kdykoliv později mohou požádat o změnu, pokud to právní předpis umožňuje.

Dokládat potvrzení o žití vyžaduje zákon

Podmínkou pro provádění všech typů výplat důchodu do zahraničí, není-li jinak upraveno, je pravidelné předkládání tzv. potvrzení o žití. Toto potvrzení musí být vlastnoručně podepsané důchodcem a jeho podpis na dokladu musí být úředně ověřen. Podpis ověřuje orgán nebo úřad k tomu příslušný podle právních předpisů státu trvalého bydliště (např. místní úřad, nositelé sociálního pojištění, notář apod.), či zastupitelský úřad. Tiskopis „potvrzení o žití“ je v různých jazycích dostupný na webu ČSSZ.

Potvrzení o žití předkládá důchodce s výplatou na účet (u banky v cizině nebo v ČR) z vlastního podnětu a v takových intervalech, které si sám určí, např. čtvrtletně, pololetně nebo v jiném časovém úseku. Důchod se vyplácí vždy zpětně, za období od poslední výplaty do měsíce, v němž bylo „potvrzení o žití“ ověřeno. V praxi to znamená, že důchod je vyplacen vždy, když ČSSZ obdrží ověřený doklad o žití. Intervaly předkládání potvrzení v zásadě určují i intervaly výplaty důchodu. Např. zašle-li ho klient dvakrát ročně, je výplata důchodu za zpětné období provedena rovněž dvakrát ročně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Naděje pro ženy, kterým ministerstvo nevyhovělo v žádosti o odškodnění za protiprávní sterilizaci

7:06 Ombudsman: Naděje pro ženy, kterým ministerstvo nevyhovělo v žádosti o odškodnění za protiprávní sterilizaci

Prezident Petr Pavel svým podpisem stvrdil prodloužení lhůty pro podávání žádostí o odškodnění za pr…