Podíl maďarských společností při výstavbě JE Paks II převýší 40 %

21.09.2017 15:12

Maďarské společnosti se budou na projektu výstavby dvou nových bloků maďarské jaderné elektrárny Paks podílet více než 40 procenty, oznámila projektová společnost MVM Paks II. Uvedla to na svém webu s odkazem na Alexeje Lichačova, generálního ředitele ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, která elektrárnu postaví.

Podíl maďarských společností při výstavbě JE Paks II převýší 40 %
Foto: Rosatom
Popisek: JE Paks II

Podle prohlášení společnosti MVM Paks II, která bude vlastníkem budoucí elektrárny, se Lichačov a maďarský ministr zodpovědný za činnosti spojené s výstavbou JE Paks II János Süli setkali, aby projednali úkoly, které je nutné vyřešit tak, aby stavební práce mohly začít v lednu 2018.

Lichačov po schůzce sdělil novinářům, že není nic, co by bránilo tomu, aby práce skutečně v lednu začaly. Dále dodal, že podíl maďarských firem při výstavbě bude přesahovat 40 procent, a zdůraznil, že příprava a realizace všech prací bude probíhat transparentně.

V současnosti jsou v elektrárně Paks provozovány 4 bloky s reaktory ruského typu VVER-440 postavené v letech 1974-1987, které zabezpečují více než polovinu elektřiny vyrobené v Maďarsku. Elektrárna se podle mezinárodních hodnocení řadí k nejbezpečnějším a nejspolehlivějším na světě.

Koncem roku 2014 Rusko a Maďarsko podepsaly dokument o výstavbě dvojice nových bloků jaderné elektrárny Paks s reaktory VVER-1200, nejmodernějšími reaktory vyvinutými Rosatomem. Tyto reaktory splňují nejnovější, tzv. pofukušimské bezpečnostní normy. Rusko poskytuje Maďarsku mezivládní úvěr ve výši 10 miliard eur, který pokryje 80 procent nákladů na realizaci projektu.

K možnému podílu českých firem na výstavbě nových bloků v Česku uvádí Jan Zdebor, poradce generálního ředitele společnosti Škoda JS: „Lokalizace v Čechách by mohla být výrazně vyšší než v Maďarsku, protože české podniky v minulosti postavily podle projektu dodaného z Ruska všechny české a slovenské jaderné elektrárny, které jsou dnes v provozu. Dokonce i kompletní sestavy reaktorů maďarské elektrárny Paks byly vyrobeny v Plzni. České firmy rovněž naše jaderné elektrárny udržují a modernizují, takže mají dlouhodobé a rozsáhlé zkušenosti s reaktory typu VVER. Stále ještě dodávají i do zahraničních projektů výstavby nových jaderných bloků, většinou do projektů Rosatomu s reaktory typu VVER, takže zkušenosti zatím neztratily.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komerční tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ředitelka SPÚ: Stabilita státu a správa věcí veřejných musí být prioritou nás všech

12:35 Ředitelka SPÚ: Stabilita státu a správa věcí veřejných musí být prioritou nás všech

Vyjádření ústřední ředitelky Státního pozemkového úřadu Svatavy Maradové