Podivné vyšetřování, krádež dat, profesní likvidace. Mironet žádá stát, aby vymáhal škodu po Microsoftu. Úkol pro nového ministra spravedlnosti

06.03.2015 16:17 | Zprávy

Počítačová společnost Mironet vyzývá nového ministra spravedlnosti, aby vymáhal odškodnění po Microsoftu. Ten měl před 15 lety pod záminkou porušování autorských práv využít policii jako nástroj konkurenčního boje proti Mironetu, který chtěl dát přednost nadějně se rozvíjejícímu Linuxu.

Podivné vyšetřování, krádež dat, profesní likvidace. Mironet žádá stát, aby vymáhal škodu po Microsoftu. Úkol pro nového ministra spravedlnosti
Foto: Mironet
Popisek: Mironet, logo

„Apeluji na nového ministra spravedlnosti, aby přehodnotil odmítavý postoj své předchůdkyně a začal se zabývat důkazy, které umožní získat státu zpět mnohamilionové částky, které je povinen vyplácet jako odškodnění za zásah proti společnosti Mironet před patnácti lety,“ říká Robert Novotný, generální ředitel a zakladatel Mironet.cz. Česká republika dosud musela podle soudních verdiktů Mironetu zaplatit jako odškodné 23,5 milionů korun za znehodnocený hardware a poškození dobrého jména, k němuž došlo nesprávným postupem státu.

Aktuálně dobíhá další soud, ve kterém Mironet na státu uplatňuje zbylou škodu ve výši 626 milionů korun, stanovenou na žádost státu soudním znalcem. Podle právníků společnosti je vysoce pravděpodobné, že stejně jako v předchozích sporech bude Mironet i u této žaloby úspěšný. Podle Roberta Novotného je ale nespravedlivé, aby daňoví poplatníci platili za škody způsobené Mironetu, když důkazy, které má k dispozici ukazují, že Microsoft pod záminkou porušování autorských práv využil policii jako prostředek konkurenčního boje.

Microsoft nemá čisté ruce. Válková to nechtěla vidět

Celý případ začal už v roce 1999. Dynamicky rostoucí internetový prodejce IT a počítačů Mironet.cz tehdy odmítl spolupracovat s Microsoftem a rozhodl se nabízet alternativní produkty včetně v té době nadějného systému Linux. Následně v květnu 2000 byl takřka zlikvidován policejní razií a následným několikaletým vyšetřováním. „Máme jasné důkazy, že pracovníci z nejužšího vedení Microsoftu záměrně policii uváděli v omyl a nestadardně ovliňovali vyšetřování. Navíc i tehdejší spolupráce policie s Microsoftem na případu Mironet ještě před zásahem byla zcela nestandardní,“ vysvětluje Robert Novotný.
Mironet chce shromážděné důkazy předložit ministru spravedlnosti, aby na jejich základě vymáhal od společnosti Microsoft již zaplacené odškodnění. „Pokoušeli jsme se předložit důkazy již ministryni spravedlnosti Válkové, ale ona naši nabídku na setkání odmítla. Mluvčí ministerstva pak dodal, že ministerstvo se danou věcí nebude zabývat, že šlo pouze o pochybení policie,“ doplňuje Novotný. Mironet se loni setkal i se zástupci Microsoftu, aby je vyzval k přijetí odpovědnosti za škody, ale firma to odmítla s tím, že takovou žádost může podat pouze zástupce státu.

Policejní vyšetřování paralyzovalo Mironet

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

13:33 Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

Koncem roku 2024 studovalo na veřejných a soukromých vysokých školách v Česku bezmála 315 tisíc osob…