• Potenciálně lze ušetřit přes 300 milionů hodin lidské práce při údržbě komplikovaných zařízení
• Nové digitální nástroje a prediktivní analýza umožní produktivnější průmyslovou pracovní sílu
• Lepší spolupráce mezi přístroji a lidmi sníží neplánované prostoje
• Kvůli vývoji a řízení nových technologií vzniknou nová pracovní místa
Praha, 10. října 2013 – Společnost GE (NYSE: GE) vydala včera novou zprávu, v níž se zabývá tím, jak mohou průmyslový internet, prediktivní analýza a nové způsoby spolupráce mezi přístroji a lidmi výrazně zvýšit produktivitu, přispět k vytvoření nových pracovních míst a rozvíjení dovedností, ale také minimalizovat neplánované prostoje v hlavních sektorech. Zprávu nazvanou „The Industrial Internet@Work“ (Průmyslový internet a práce) napsali Marco Annunziata, hlavní ekonom GE, a Peter C. Evans, ředitel oddělení globální strategie a analýz společnosti GE. Uvádí, že k plýtvání časem i finančními zdroji dochází mnohdy kvůli neefektivnímu shromažďování, uchovávání, využívání a sdílení informací. Informace se však nyní stávají inteligentnějšími, díky čemuž se promění budoucí podoba práce a objeví se nová, kvalifikovanější pracovní síla. Pracovníci budou moci věnovat více času odbornějším činnostem a jejich znalosti, dovednosti i praxe se budou zdokonalovat mnohem rychleji. Nové digitální a softwarové nástroje vytvoří mnohem efektivnější a produktivnější možnosti pro interakci s přístroji, zlepšení spolupráce a rychlejší sdílení informací.
„Například pracovníci, kteří zajišťují údržbu plynových turbín, provádějí mnoho práce podle stanoveného rozvrhu a chybějí jim informace v reálném čase o stavu součástí turbín,“ vysvětluje Annunziata. „Pokud se dostaví až poté, co došlo k problému, mohou celý systém zasáhnout neplánované prostoje dominovým efektem, což ovlivní celkové výsledky. S Průmyslovým internetem přijdou nové standardy efektivity umožňující kvalifikovanější práci, a tak bude možné ušetřit v různých sektorech miliardy dolarů. Odstraní se neplánované prostoje v podnicích a pracovníci budou moci díky vyšší informovanosti lépe odvádět práci.“
Zpráva zdůrazňuje, že průmyslový internet může ušetřit miliardy dolarů a stovky milionů hodin zbytečné práce. Zde uvádíme jen zlomek veškerého instalovaného vybavení, které vyžaduje pozornost techniků, fleet manažerů a dalších odborníků, kteří jsou přímo či nepřímo v interakci s komplikovanými přístroji.
ENERGETIKA:
- Doba na údržbu: 52 milionů hodin práce ročně
- Odhadovaná hodnota: 7 miliard dolarů
LETECTVÍ:
- Doba na údržbu: 205 milionů hodin práce ročně
- Odhadovaná hodnota: 10 miliard dolarů
ŽELEZNICE:
- Doba na údržbu: 52 milionů hodin práce ročně
- Odhadovaná hodnota: 3 miliardy dolarů
ZDRAVOTNICTVÍ:
- Doba na údržbu: 4 miliony hodin práce ročně
- Odhadovaná hodnota: 250 milionů dolarů
Ve zprávě se dále uvádí, že průmyslový internet pomůže vytvořit nová pracovní místa, a to jak díky celkové podpoře ekonomického růstu, tak díky tomu, že představí nové technologie, které bude třeba odborně řídit. Tato perspektivní povolání jako jsou experti na digitální a strojírenskou oblast, datoví odborníci, odborníci na uživatelská rozhraní a analytici provozních dat, budou vyžadovat nové technické dovednosti a podpoří vyšší efektivitu a produktivitu práce. Výsledkem bude vyšší spokojenost s pracovním uplatněním mezi pracujícími – ti stávající se zdokonalí a naučí se pokročile pracovat s novými technologiemi, zatímco ti noví se budou školit v nových specializovaných vědeckých a technických dovednostech.
Zpráva upozorňuje, že většina práce se stále dělá na základě stanovených rozvrhů a s nedostatkem informací anebo je prováděna reaktivně, když musí technici a inženýři přispěchat a urgentně řešit potíže, kterým se dalo zabránit. Digitální a softwarové nástroje vnesou do práce vyšší výkonnost a zlepší podmínky pro statisíce pracovníků, ať jde o inženýry, specialisty na těžbu, piloty, lékaře nebo zdravotní sestry. Především to znamená:
- Rychlejší přístup k relevantním informacím prostřednictvím novým poznatků z analytických řešení a lepší komunikace či mobilní spolupráce.
- Hladší spolupráci mezi přístroji a lidmi: propojené a komunikující přístroje budou monitorovat a ošetřovat samy sebe a proaktivně posílat informace jiným přístrojům a personálu.
Brzy bude například možné, aby specialisté na větrných farmách pomocí bezdrátového zařízení zjistili, která turbína vyžaduje pozornost a na co je třeba dohlédnout. Tytéž přístroje budou ukládat a přenášet relevantní technická data a umožní technikům sdílet informace a poznatky s kolegy v jiných lokalitách.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva