Podnět od Oživení vytíží významnou část kapacit ÚOHS

01.12.2015 18:56

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže obdržel v minulém týdnu podněty k zahájení řízení z moci úřední od občanského sdružení Oživení, které se týkají uveřejňovacích deliktů více než 4 tisíc zadavatelů, jimž je vytýkáno údajných 20 490 pochybení.

Podnět od Oživení vytíží významnou část kapacit ÚOHS
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS
reklama

To v praxi znamená, jako by Úřad obdržel 20 490 samostatných podnětů, neboť každé pochybení musí Úřad samostatně prověřit a posoudit, a v případě zjištění pochybení o každém z nich samostatným výrokem rozhodnout. Úřad již začal tvrzená pochybení prověřovat.

Úřad se v minulosti v reakci na různá prohlášení jednoznačně vyjádřil, že na rozdíl od některých médií a politiků nepovažuje uveřejňovací delikty zadavatelů za bagatelní a nevýznamné. Naopak řádné uveřejňování údajů o veřejných zakázkách je důležitou součástí transparentnosti celého procesu.

Na zpracování podání od Oživení však bude muset ÚOHS vyčlenit významnou část svých kapacit, neboť běžně je schopen ročně prošetřit stovky, maximálně jednotky tisíc pochybení ve veřejných zakázkách. Vzhledem k množství vyčleněných zdrojů je možné, že Úřadu budou chybět při prověřování ekonomicky řádově významnějších deliktů v probíhajících zadávacích řízeních a nebude tak schopen efektivně zabraňovat mnohem závažnějším pochybením zadavatelů.

Zahlcení Úřadu Oživením tvrzenými, strojově vygenerovanými, údajnými pochybeními tisíců zadavatelů v konečném důsledku může narušit přezkum (především rychlost přezkumu) veřejných zakázek a přes snad dobré úmysly podatele jde o kontraproduktivní krok v úsilí o kultivaci zadávacího prostředí v České republice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničních věcí: Náměstek Tlapa přijal novou tuniskou velvyslankyni

22:11 Ministerstvo zahraničních věcí: Náměstek Tlapa přijal novou tuniskou velvyslankyni

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa přijal dne 3. června 2020 novou velvyslankyni Tunis…