Podvodníci jsou nepoučitelní. „Z našich statistik vyplývá, že pojistných podvodů je opět o něco více než před rokem,“ komentuje vývoj odhalených pojistných podvodů tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. Zatímco předloni prokázali detektivové pojišťovny Generali 84 případů, vloni jejich počet vrostl na 88. Objem pojistných podvodů meziročně mírně klesl z necelých 51 milionů korun na téměř 49 milionů korun. „Podvody jsou častější, ale v menším objemu,“ doplňuje Jiří Cívka. Celkový účet však může být výrazně vyšší. Řada případů je totiž i nadále v šetření. Prim hrají podvody v pojištění osob. Je jich 4x více než před rokem. Pokusem o pojistný podvod se pachatelé vystavují riziku trestního stíhání. V případě prokázání pak trestu nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let.
Téměř polovina pojistných podvodů za více než 23 milionů korun připadla loni na podvodníky z Prahy. „Čistý štít si naopak zachovaly kraje Plzeňský a Královéhradecký,“ dodává Jiří Cívka. Královéhradecký kraj přitom ještě předloni zaujímal třetí příčku v republikovém srovnání s pojistnými podvody za více než 2,5 milionu korun.
DOMINUJÍ PODVODY V POJIŠTĚNÍ OSOB
„Největší objem odhalených pojistných podvodů připadá na pojištění osob. Meziročně vzrostly čtyřikrát,“ popisuje trend loňského roku Jiří Cívka z pojišťovny Generali. Z roku na rok se navíc téměř zdvojnásobil objem podvodů v pojištění motorových vozidel. Nejvíce v případě fingovaných odcizení vozu.
PŘÍLEŽITOST DĚLÁ PODVODNÍKA
Lidé si často neuvědomují, že pojistná událost je považována za podvodnou i tehdy, když se podvodné jednání vztahuje pouze na část pojistného plnění. To je typické především právě pro oportunistické podvody. Detektivové na ně nejčastěji narážejí v oblasti pojištění motorových vozidel. Obecně jsou oportunistické podvody frekventovanější a škoda se obvykle pohybuje maximálně v řádu desítek tisíc korun. Princip se takřka vždy opakuje. „Spouštěčem bývá zpravidla reálná škoda, kterou se pachatelé snaží uměle navýšit tak, aby se obohatili,“ uzavírá Jiří Cívka z pojišťovny Generali.
Pokus o pojistný podvod je obecně vnímán jako méně společensky nebezpečné jednání než například zpronevěra. Pachatelé pojistných podvodů si však často neuvědomují, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: komerční tisková zpráva
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu
Velkou proměnou prochází v současné době výrobní technologie v Areálu Třeboradice, a.s., ze Skupiny …
- 7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
- 16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů
- 7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil