Policie ČR: Hodnocení ČR v boji proti praní špinavých peněz se zlepšilo

20.12.2021 12:09 | Tisková zpráva

Výbor expertů Rady Evropy, dohlížející na opatření proti praní peněz a financování terorismu (MONEYVAL), vydal zprávu, týkající se zlepšení České republiky v některých oblastech, především při ohlašování podezřelých transakcí.

Policie ČR: Hodnocení ČR v boji proti praní špinavých peněz se zlepšilo
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) se v rámci boje proti praní špinavých peněz věnuje jak vyšetřování jednotlivých případů finanční kriminality, praní peněz a finančnímu šetření, tak zároveň metodické a koncepční činnosti v rámci celé Policie České republiky.

Podle zprávy MONEYVAL Česká republika prokázala výrazný pokrok v úrovni dodržování standardů Financial Action Task Force (FATF).

Výbor MONEYVAL rozhodl zvýšit hodnocení České republiky z „částečně vyhovující“ na „z velké části vyhovující“ u pěti doporučení FATF a z „částečně vyhovující“ na „vyhovující“ u jednoho doporučení FATF.

Anketa

Bude válka mezi Ruskem a Ukrajinou?

20%
77%
hlasovalo: 17529 lidí

Očekává se, že Česká republika během jednoho roku podá výboru MONEYVAL zprávu o dalším posílení opatření v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu.

Finanční šetření vede v mnoha případech k zajišťování majetku pro účely trestního řízení, a to nejen majetku nelegálně získaného trestnou činností. Od roku 2011 došlo k výraznému zlepšení v této oblasti, kdy každoročně Policie České republik zajistí majetek v hodnotě 5 - 7 mld. Kč. V roce 2020 byl zajištěn majetek v hodnotě cca 6,5 mld. Kč, kdy z toho 3,5 mld. Kč zajistila NCOZ. Vedle toho se orgánům činným v trestním řízení daří tento majetek pachatelům trestné činnosti řádně odčerpat (cca padesátiprocentní účinnost).

Právě část zajišťování a odčerpávání majetku byla v minulosti ze strany výboru MONEYVAL hodnocena velice pozitivně. Na stranu druhou výbor doporučil České republice, aby zvážila novelizaci trestních předpisů, na základě které by ve všech případech praní peněz nebylo zapotřebí jasně identifikovat zdrojovou trestnou činnost, nýbrž by postačovalo předložit dostatečné důkazy o kriminálním charakteru majetku. Tento nedostatek souvisí i s problematikou tzv. průtokových účtů, kdy z některých zemí nelze získat relevantní informace.

Tisková zpráva výboru ZDE
Zpráva MONEYVAL ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Benešova vila bude přístupná šest dní v týdnu i v letošní sezóně

7:23 Úřad vlády: Benešova vila bude přístupná šest dní v týdnu i v letošní sezóně

Již 1. května začne návštěvnická sezóna v Benešově vile a stejně jako ta předchozí nabídne rozšíření…