Policie ČR: Plánovaná víkendová shromáždění a jejich omezení

06.03.2021 20:15

V návaznosti na řadu podnětů, upozorňujících na účelové obcházení krizových opatření vlády v souvislosti s oznámenými shromážděními během nadcházejícího víkendu, považujeme za důležité upozornit na následující skutečnosti:

Policie ČR: Plánovaná víkendová shromáždění a jejich omezení
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.
reklama

Právo pokojně se shromažďovat podle zákona o právu shromažďovacím (dále jen „shromáždění“) může vláda ČR v době nouzového stavu omezit na základě krizového zákona, což také učinila usnesením vlády o přijetí krizového opatření č. 216/2021, ve znění usnesení vlády č. 218 a 244/2021 (dále jen „usnesení“).

Usnesení stanovuje výjimku ze zákazu volného pohybu osob za účelem cesty na takové shromáždění pouze v rámci jednoho okresu nebo území hl. m. Prahy, a to v době od 5:00 do 20:59 hodin, a to za dodržení dalších stanovených pravidel.

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 19651 lidí

Výkon shromažďovacího práva nespadá pod hromadnou akci povolenou podle bodu IX příslušného krizového opatření vlády. Tato výjimka je stanovena pouze pro akce, které byly z důvodu hodných zřetele povoleny, a to za dodržení závazných hygienicko-epidemiologických podmínek stanovených Ministerstvem zdravotnictví. Vztahuje se na akce v důležitém státním zájmu a významná sportovní utkání a soutěže, nikoliv však pro výkon práva shromažďovacího. Výkon práva shromažďovacího navíc nepodléhá žádnému povolení orgánu veřejné moci.

Akceptována nebudou ani jiná účelově vystavená potvrzení (např. dohoda o provedení práce, potvrzení o účasti na výběrovém řízení apod.), jejichž zjevným cílem je obcházení stanovených opatření, ke kterému veřejně vyzývají někteří spolupořadatelé veřejných shromáždění na sociálních sítích.

Policie České republiky žádá veřejnost, aby shora uvedená pravidla byla respektována, a aby občané nedbali výzev k jejich účelovému obcházení. Na rámcové podmínky konání veřejných shromáždění v době od 4. do 21. března 2021 jsme již upozornili ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Nové bariéry na Černé Řece zachraňují ropuchy před koly aut

16:55 AOPK ČR: Nové bariéry na Černé Řece zachraňují ropuchy před koly aut

„Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem”, tak zní lidová pranostika, kterou se naši obojž…