Policie ČR: Policisté rozbili mezinárodní organizovanou skupinu převaděčů

15.03.2019 18:23 | Zprávy

Policisté odboru obchodu s lidmi a nelegální migrace Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), v úzké spolupráci s policisty Národní jednoty boje proti nelegální migraci Slovenské republiky, Státní hraniční stráže Ukrajiny a Hraniční stráže Polské republiky, rozbili tento týden při mezinárodní operaci „LONG WAY“ organizovanou skupinu, která se měla zabývat „převaděčstvím“.

Policie ČR: Policisté rozbili mezinárodní organizovanou skupinu převaděčů
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Tato organizovaná skupina čítající nejméně 35 osob působila podle našich závěrů na území šesti států (SRN, České republiky, Slovenska, Polska, Ukrajiny a Maďarska). Společný zákrok policistů probíhal od pondělí 11. března 2019 na území České republiky, Slovenska, Polska a Ukrajiny. Bylo provedeno více než 20 domovních prohlídek, při kterých došlo k zajištění cca jednoho milionu korun v hotovosti, střelných zbraní, fragmentů padělaných dokladů a několika osobních automobilů.

Organizovaná skupina měla více než jeden rok z Ukrajiny do České republiky a dále pak do SRN zajišťovat převozy nelegálních migrantů z oblasti jihovýchodní Asie (Vietnam, Bangladéš a Srí Lanka). Za dobu dokumentování případu bylo zjištěno 16 případů, při kterých došlo k převozům či pokusům o převoz 100 nelegálních migrantů. Za každého z nich měla být inkasována částka vyšší než 2500,- USD. V rámci prověřování bylo zjištěno, že migranti měli platit za cestu ze svých domovských států do zemí západní Evropy (zejména Německa, Francie a Velké Británie) částku až 22.000 USD. První cesta migrantů z domova měla dle našich závěrů vést letecky do Ruské federace či na Ukrajinu, kde si je měli převzít další členové organizované skupiny. Ti jim měli zajistit ubytování a stravu i následný přesun k vnější hranici Schengenského prostoru. Odtud se migranti vydali na pěší přechod hranice z Ukrajiny na území Polska, Slovenska či Maďarska, a to za pomoci převaděčů, často vybavených maskováním a dalšími technickými prostředky. Po vstupu na území Schengenského prostoru byli migranti nakládáni do předem připravených vozidel a poté přepravováni přes tranzitní země (Slovensko, Polsko či Maďarsko) do Prahy. Zde jim byl dopřán odpočinek a sociální zázemí, než byli dále přepraveni do SRN.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Globální vývoj zpomalí růst české ekonomiky

13:33 HK ČR: Globální vývoj zpomalí růst české ekonomiky

Výkonnost tuzemské ekonomiky budou i v roce 2025 brzdit nejistoty plynoucí z geopolitického vývoje a…