„Jáchymov je dnes považován za místo s hendikepem. Mnoho lidí si jej spojuje hlavně s komunistickou minulostí, uranovými tábory a utrpením desítek tisíc vězňů v 50. letech. Přitom jeho historie sahá až do raného novověku, kdy bylo toto město druhým největším v českém království. Zdejší nerostné bohatství dalo název národní měně USA, přispělo k objevu radia a vynikající léčbě nemocí pohybového aparátu,“ připomněl Tomáš Bouška, předseda badatelského spolku Političtí vězni.cz a spoluautor dobrovolnického projektu, na kterém se podílí zástupci nevládních organizací, místní samospráva, podnikatelé, historici, muzejníci a široké spektrum dobrovolníků, škol a místních patriotů.
Obnovou naučné stezky po někdejších dolech a pracovních táborech chce spolek a jeho partneři přispět k léčbě paměti tohoto pozapomenutého místa, které paradoxně po dekády samo léčbu poskytuje. „Koncertem The Tap Tap chceme nechat zaznít unikátní příklad toho, jak se vyrovnat s tělesným hendikepem. Máme za to, že lidé s postižením mají co nabídnout nejen Jáchymovu, ale nám všem. My sami jsme totiž postižení. Postižení nedávnou minulostí,“ doplnil Bouška s tím, že výtěžek koncertu spolek věnuje na rozšíření webu naučné stezky a jejího značení.
Hendikepovaní hudebníci z Jedličkova ústavu přijedou uctít památku politických vězňů na pozvání spolku v den výročí popravy Milady Horákové cíleně. Představení obnovené stezky a Koncertu pro Jáchymov se osobně zúčastní bývalá politická vězeňkyně Hana Truncová, muklové Zdeněk Mandrholec a František Wiendl a další pamětníci, jejichž životní příběhy jsou s místními lágry přímo spjaty. Kapela pro ně připravila zvláštní koncertní kompozici a ráda by s organizátory akce přispěla k založení festivalové tradice, která by na hornické město a příběhy jeho (ne)dobrovolných obyvatel nedala v tento památný den zapomenout.
„Komunisté se s ničím moc nepárali. Politicky nepohodlné občany věznili a popravovali a lidi s postižením izolovali v ústavech. Vězení v Jáchymově bylo v souvislosti s těžbou radioaktivní rudy likvidační. Je pro nás velká čest zahrát a setkat se s těmi, kteří to přežili,“ popsal motivaci skupiny pro jáchymovské vystoupení kapelník a předseda spolku Tap Šimon Ornest.
Koncert pro Jáchymov:
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku
ČT
Souhlasím, s tím, co si myslíte o dobrovolnosti placení ČT. Jen jak zajistit tu dobrovolnost a možnost volby? Přeci když převedete financování pod rozpočet, opět to pro nás nebude dobrovolné placení a sami si nebudeme moci určit kolik a zda vůbec chceme peníze ČT dávat.
Další články z rubriky
20:14 Lesy ČR dokončily dva vodohospodářské projekty
Obnovit přirozený vodní režim v rašelinných jezírkách chráněné krajinné oblasti Český les a v hospod…
- 16:18 ČSÚ: V březnu byla míra nezaměstnanosti 3,3 %
- 11:18 ČEZ: Olomoucký kraj ušetří na energiích 100 milionů korun
- 7:16 MHMP: Pobočná čistírna odpadních vod Nedvězí navýšila kapacitu
- 20:14 Hospodářská komora: Bez podnikatelů stát nemůže fungovat, řekl prezident Zajíček
- 16:18 Zoo Ostrava: Tucet mladých plameňáků z naší Zoo posílil hejno v Zoo Karlsruhe




