Poradnou pro poruchy spánku v pardubické nemocnici prošlo za rok 150 pacientů

16.12.2015 19:15 | Zprávy

Zhruba 150 pacientů již prošlo péčí lékařů v poradně pro poruchy spánku, která rok funguje na ORL klinice Pardubické nemocnice.

Poradnou pro poruchy spánku v pardubické nemocnici prošlo za rok 150 pacientů
Foto: Archiv
Popisek: Pardubice

Hlasité chrápání a nadměrná denní spavost a únava. To jsou obtíže, nad nimiž by se nemělo jen tak mávnout rukou. Mohou být příznakem syndromu spánkové apnoe, která může vést k vážným zdravotním problémům a v některých případech dokonce až k ohrožení života. Všem, kdo těmito potížemi trpí, může pomoci poradna pro poruchy spánku na ORL klinice (ušní, nosní, krční) Pardubické nemocnice.

„Nekvalitní spánek, dočasné zástavy dechu, narůstající únava. To vše může přinést zvýšené riziko kardiovaskulárních, neurologických nebo metabolických onemocnění. Mohou to být srdeční a cévní mozkové příhody nebo třeba diabetes mellitus,“ upozornil Jan Vodička, přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Pardubické nemocnice. „Existují i další rizika. Nemocný může usnout při řízení automobilu a způsobit nehodu. Z médií je znám případ ve Spojených státech, kde došlo k vlakovému neštěstí. Vyšetřováním se zjistilo, že strojvůdce trpěl spánkovou apnoe a během jízdy mohl usnout,“ dodal.

Čím se zabývá spánková laboratoř na ORL klinice?
Termín spánková laboratoř je určen pro pracoviště, která mají akreditaci. Zatím ji nemáme. Na naší klinice funguje poradna pro poruchy spánku, v níž se MUDr. Kotulek zabývá diagnostikou a léčbou tohoto onemocnění. Měření dosud provádíme na zapůjčených přístrojích, ale v současnosti se pořizuje vlastní vybavení. Standardně provádíme vyšetření spánku v noci, při němž se měří, zda pacient chrápe, zda dochází k poklesu saturace, nebo-li nasycení krve kyslíkem, a zda má spánkové apnoe. To jsou situace, kdy nemocný přestane dýchat ve spánku. Na základě tohoto monitorování a na základě objektivního vyšetření ORL lékařem stanovujeme další postup. Někteří pacienti jsou vhodní ke konzervativní léčbě, která v naprosté většině probíhá na plicním oddělení, případně na neurologii. Nebo se pacientům nabízí chirurgický zákrok v oblastech hltanu, dutiny nosní nebo kořene jazyka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Praha vypustila kriticky ohrožené karasy obecné v pražské Michli

22:33 Zoo Praha vypustila kriticky ohrožené karasy obecné v pražské Michli

První letošní vypouštění karasů obecných v režii Zoo Praha proběhlo dnes v pražské Michli. Do retenč…