Poslední peníze z ROP Střední Morava směřují na rekonstrukce krajských silnic

19. 11. 2014 16:07

Většina evropských peněz, které měl Regionální operační program Střední Morava v programovém období 2007-2013 k dispozici, již byla rozdělena. Podle aktuálních propočtů zůstalo z celkové částky 18,3 miliard k dispozici ještě 300 milionů korun, které teď mohou najít uplatnění. Poslední peníze půjdou na rekonstrukce krajských silnic, rozhodnul o tom Výbor Regionální rady

Poslední peníze z ROP Střední Morava směřují na rekonstrukce krajských silnic
Foto: topgrant.cz
Popisek: Ilustrační mapa regionálních operačních programů

Pro rok 2014 přitom už žádné výzvy plánovány nebyly. Díky intervencím ČNB se ale finanční alokace programu zvýšila v řádu stovek milionů korun a čerpání ovlivňují i úspory z veřejných zakázek a další rizika. Díky dobrému plánování ROP Střední Morava a vypsání posledních výzev se ale podaří využít celkový finanční rámec programu.

Aktuálně vyhlášená výzva pro předkládání projektových žádostí je zaměřena na stavební úpravy a případné rozšíření, modernizaci a výstavbu souvislých úseků silnic II. a III. třídy.

Své projekty do ní mohou předložit Olomoucký a Zlínský kraj a organizace jimi zřizované a zakládané. Pro všechny ale platí stejná podmínka – pokud se svým projektem uspějí, musí jej zrealizovat nejpozději do 31.12.2015. To je termín pro závěrečné vyúčtování peněz z evropských fondů pro období 2007-2013.

ROP Střední Morava disponoval v programovém období 2007-2013 finanční alokací ve výši 18,3 miliardy korun. Více než třetina z těchto prostředků podpořila projekty v oblasti dopravy. Aktuálně je to 266 projektů za více než 7 miliard korun. Dvě třetiny z této částky - přibližně 4,7 miliardy korun - směřují do rozvoje regionální silniční sítě. Díky tomu již bylo v Olomouckém a Zlínském kraji nově postaveno 5 km a zrekonstruováno 122 km silnic II. a III. třídy.

Dalších 120 km komunikací pak ještě přibude do konce příštího roku. Zbývající 2,3 miliardy korun přispěly k vybudování 9 dopravních terminálů, výstavbě a rekonstrukci 192 zastávek a nákupu 137 vozidel ve veřejné dopravě či ke vzniku 125 km cyklostezek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Celníci zajistili cisternu s lehkým topným olejem

22:22 Celní správa: Celníci zajistili cisternu s lehkým topným olejem

Ústečtí celníci zajistili cisternu s bezmála třiceti tisíci litry minerálního oleje. Daňový únik byl…