Povodí Labe: Revitalizace říčních ramen Labe a Orlice v Hradci Králové

13.12.2020 12:58

Povodí Labe plánuje v příštích letech provést revitalizace říčních ramen v Hradci Králové. Bude se jednat o tři lokality na Labi (Třebešská Labice, Jesýpek a Machkova Labice) a pět lokalit na Orlici (Bejkovna, Holštejn, Jezuitská jezera, Stará Orlice a Sýkorky).

Povodí Labe: Revitalizace říčních ramen Labe a Orlice v Hradci Králové
Foto: Povodí Labe
Popisek: Povodí Labe

Za účelem úspěšné realizace bylo v listopadu 2020 podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Statutárním městem Hradec Králové, státním podnikem Povodí Labe a akciovou společností Vodovody akanalizace, a.s., ve kterém se všechny tři subjekty zavázaly ke spolupráci při převodech pozemků, nezbytných pro provedení revitalizací.

Generální ředitel Povodí Labe Ing. Marián Šebesta k memorandu uvedl:

„Slepá ramena Labe a Orlice vznikla při regulaci obou řek na začátku 20. století, která byla nezbytná pro rozvoj moderního města. Jedná se o mimořádně cenné přírodní fenomény, které však přirozeným vývojem postupně zanikají. Plánovaná revitalizace těchto území obnoví ekologické a vodohospodářské funkce říčních ramen a tůní a posílí akumulační a retenční schopnost říční nivy.

Zásahy budou spočívat především v odstranění bahnitých sedimentů, prosvětlení břehových porostů, tvorbě nových tůní a obnově písčin. Cílem revitalizací je také obnova či tvorba vhodných biotopů pro vzácné druhy rostlin, hub a živočichů, zejména na území Evropsky významné lokality Orlice a Labe a přírodní památky Orlice.

Za Povodí Labe oceňuji podporu od obou subjektů, s nimiž jsme podepsali Memorandum. Jedná se o první krok v administrativní a projektové přípravě akcí, která podle našich zkušeností bude trvat přibližně tři roky. Vlastní realizace revitalizačních projektů by se mohla uskutečnit v letech 2023-2025. Revitalizace říčních ramen umožní zachování těchto významných lokalit pro budoucí generace."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SDP ČR je opět partnerem Květinového dne, dopravní podniky se zapojily i do prodeje žlutých kytiček

21:20 SDP ČR je opět partnerem Květinového dne, dopravní podniky se zapojily i do prodeje žlutých kytiček

Sdružení dopravních podniků České republiky (SDP ČR) podporuje také letos celonárodní veřejnou sbírk…