Povodí Labe: Ukončení rekonstrukce přehrady Labská v Krkonoších

07.12.2019 8:40

Státní podnik Povodí Labe ukončil rekonstrukci spodních výpustí vodního díla Labská, která zvýšila možnosti ochrany území pod přehradou při povodni.

Povodí Labe: Ukončení rekonstrukce přehrady Labská v Krkonoších
Foto: Povodí Labe
Popisek: Povodí Labe

Akce „VD Labská, zvýšení retenční funkce rekonstrukcí spodních výpustí v obtokovém tunelu“ byla zahájena v březnu 2017. Spočívala v nahrazení pěti výpustí DN 1000 dvěma kapacitními spodními výpustmi DN 2000 a jednou výpustí DN 800 včetně provedení úprav na vtokových částech, osazení uzávěrů a jejich pohonů. Součástí rekonstrukce bylo provedení česlové klece na vtoku do výpustí, provedení úprav odtokové štoly, manipulační šachty, osazení potrubí limnigrafu, ochrana šachtového a korunového přelivu a úprava levobřežní zdi pod vyústěním obtokového tunelu. Práce byly zakončeny provozními zkouškami na konci listopadu 2019.

Zhotovitelem stavby bylo sdružení firem pod názvem "Společnost VD Labská". Společníky sdružení jsou SMP CZ, a.s. a Labská strojní a stavební společnost, s.r.o. Celková cena realizace činí 106,3 mil. Kč bez DPH, akce byla financována z dotačního titulu Ministerstva zemědělství "Podpora prevence před povodněmi".

Nově vybudovaná ochrana šachtového přelivu Přehrada Labská byla postavena v letech 1910 - 1916. Podnětem pro její vybudování byla katastrofální povodeň v červenci 1897. Účelem vodního díla je zachycení povodňových vln a snížení jejich účinku, částečná ochrana území pod přehradou před účinky povodní, zajištění minimálního průtoku v Labi pod nádrží a rekreace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Mezi Frymburkem a Lipnem je 22 kilometrů strojově upravených běžkařských tratí

22:49 Turistický spolek Lipenska: Mezi Frymburkem a Lipnem je 22 kilometrů strojově upravených běžkařských tratí

Celkem 22 kilometrů upravených tratí čeká na milovníky běžeckého lyžování v okolí městyse Frymburk n…