Povodí Labe vybralo nového zhotovitele suché nádrže Kutřín

15.01.2024 13:11 | Tisková zpráva

Státní podnik Povodí Labe podpisem smlouvy ukončil výběrové řízení na nového zhotovitele suché nádrže Kutřín. Stavby se ujme polská stavební společnost Budimex S.A., která podala ve výběrovém řízení nejvýhodnější nabídku. Smluvní cena dle smlouvy o dílo je 564,5 mil. Kč bez DPH. Délka výstavby dle smlouvy o dílo byla stanovena na 39 měsíců od předání staveniště, k němuž dojde v lednu 2024.

Povodí Labe vybralo nového zhotovitele suché nádrže Kutřín
Foto: Povodí Labe
Popisek: Povodí Labe

Suchá nádrž Kutřín na Krounce bude stěžejním prvkem systému protipovodňové ochrany v povodí řeky Novohradky. Krounka je jejím významným levostranným přítokem. Cílem akce je transformace povodňové vlny na Krounce z Q100 (43,9 m3/s) na Q1 (5,2 m3/s) a zdržení kulminačních průtoků Krounky do odeznění povodně na Novohradce. Navrhované opatření zvyšuje míru ochrany před povodněmi v souladu s doporučením Plánu hlavních povodí ČR.

Výstavba veřejně prospěšné stavby suché nádrže v rámci akce „Krounka, Kutřín, výstavba poldru“ byla zahájena v únoru 2021 jako dotační akce, podpořená z programu 129 360 Podpora prevence před povodněmi IV. V důsledku výrazných změn na stavebním trhu a dále s ohledem na zjištěnou rozdílnou geologickou situaci oproti předpokladu, která si vyžádala přepracování projektu, došlo v květnu 2022 k oboustrannému odstoupení od smlouvy s tehdejším zhotovitelem díla. Následně byla dokončena aktualizace projektové dokumentace pro provádění stavby rozestavěného díla a v říjnu 2022 bylo zahájeno zadávací řízení na nového zhotovitele, které bylo ukončeno podpisem smlouvy o dílo v prosinci 2023.

Výhodnost profilu zvoleného pro stavbu suché nádrže spočívá zejména v tom, že při relativně krátké hrázi délky 133,6 m a výšce hráze nad terénem 17,8 m je dosaženo významného retenčního prostoru až 3,6 mil. m3.

Na základě požadavků orgánů ochrany přírody na maximální zachování kontinuity toku a zároveň provozních požadavků na funkci vodního díla je suchá nádrž navržena jako betonová tížná hráz. Pro citlivější zapojení konstrukce hráze do krajiny budou návodní i vzdušní líc hráze opatřeny přísypy tvarovanými do teras, které budou simulovat prostředí okolních suťových svahů. V tělese hráze je navržen funkční objekt se dvěma spodními výpustmi DN1200 a migračním prostupem. Objekt je navržen jako samostatný dilatační blok. Je tvořený šachtou uzávěrů spodních výpustí s navazujícím odpadním tunelem ukončeným vývarem. Dále pak prostupem v hrázi, který společně s napojeným korytem zajišťuje migrační prostupnost. Za běžných průtoků bude migrační prostup plně otevřený a bude splňovat požadavky jak na migrační prostupnost, tak i na volný pohyb splavenin. Jako bezpečnostní prvek vodního díla pro zvládání extrémních povodní je navržen boční bezpečnostní přeliv o délce přelivné hrany 25 m, situovaný u pravobřežního zavázání hráze s navazujícím skluzem od přelivu, který je zakončený vývarem. Bezpečnostní přeliv je navržen tak, aby bezpečně převedl kontrolní povodeň Q10000 (106 m3/s).

Součástí výstavby bude i komplexní revitalizace toku a údolní nivy Martinického potoka v délce 2 km. Revitalizace zahrnuje obnovu přirozené geomorfologie vodního toku Martinického potoka, vznik zahloubených tůní v nivě Martinického potoka a vegetační úpravy.

Systém financování bude po dohodě s Ministerstvem zemědělství a Státním fondem životního prostředí zajištěn z prostředků Operačního programu Životní prostředí, kde bylo schváleno financování stavebních nákladů akce ve výši 300 mil. Kč s tím, že projekt bude kofinancován z prostředků Ministerstva zemědělství z dotačního programu 129 500 „Podpora prevence před povodněmi V“ a finanční spoluúčastí státního podniku Povodí Labe, jako investora.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Vybrané turistické linky už vyjely

16:13 Královéhradecký kraj: Vybrané turistické linky už vyjely

V sobotu 27. dubna vyjely vybrané turistické autobusové a vlakové linky Veřejné dopravy Královéhrade…