Povodí Moravy: Lužní lesy na Soutoku zaplaví voda z Nových Mlýnů

02.03.2023 22:11 | Tisková zpráva

Mimořádné zaplavování lužních lesů v oblasti Soutoku zahájili ve středu 1. března dopoledne Povodí Moravy s Lesy České republiky. Doplní tím vodu v tamějších drobných vodních tocích, mokřadech a tůních.

Povodí Moravy: Lužní lesy na Soutoku zaplaví voda z Nových Mlýnů
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Povodí Moravy zahájilo 1. března manipulaci s vodou na vodním díle Nové Mlýny a pustilo ji do lužních lesů v okolí Dyje pod nádrží. Cílem je dostat vodu do lesů, které vlivem sucha a změny klimatu strádají. „Využili jsme průtoků na konci zimy k navýšení akumulovaného objemu v soustavě nádrží Nové Mlýny nad hladinu zásobního prostoru tak, abychom ji mohli mimořádně využít pro potřeby lesů v oboře Soutok. Odtok zvýšíme na přibližně 100 až 110 m3/s tak, aby se voda dostala systémem nápustných objektů, stavidel a kanálů do lužních lesů, kde způsobí zaplavení tůní, mokřadů a luk,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák. 

Anketa

Je dobře, že ANO a SPD chtějí ve Sněmovně obstruovat kvůli snížení valorizace důchodů?

96%
2%
hlasovalo: 31659 lidí

O povodňování požádaly vodohospodáře Lesy ČR, které v této oblasti pečují o lužní lesy. „Záměrné naplnění vodních kanálů, toků a tůní, které i průběžně obnovujeme, zlepšuje v takto cenném území hydrologické podmínky a tím i stav lesa. Zásadně k tomu přispěje i připravovaná výstavba klapkového jezu na Dyji. Podaří se tak efektivní simulace dřívějších přírodních povodňových průtoků,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. Oba podniky spolupracují v této činnosti od roku 2017.

Vodohospodáři zvýší odtok z Nových Mlýnů v 10 hodin dopoledne, a to z aktuálních 19 m3/s až na 110 m³/s a budou ho udržovat přibližně dva dny, dokud hladina v nádrži neklesne na kótu 169,90 m. n. m., tedy přibližně o 50 cm, což představuje přibližně 12 mil. m3 vody. „Vodní nádrže Nové Mlýny jsou posledním článkem Dyjsko-svratecké vodohospodářské soustavy, která nám umožňuje i v poměrně suchém období velmi efektivně nakládat s vodou. V předchozích letech jsme povodňovali v polovině března, kdy už průtoky začaly klesat i ke dvaceti procentům dlouhodobých březnových hodnot. Letos chceme využít hydrologické situace na konci zimy a zmírnit tak negativní vliv sucha na lužní lesy,“ vysvětluje Gargulák.

Zvýšené průtoky v Dyji také zvýší hladinu v slepých a napojených ramenech podél Dyje v úseku od Nových Mlýnů po soutok s řekou Moravou. I v těchto lokalitách se zlepší environmentální podmínky. Povodňovalo se už loni, také v letech 2020, 2019 a 2017.

Po dobu manipulace s vodu nebude bezpečné se pohybovat v korytě vodního toku Dyje, neboť průtok v řece mírně překročí první stupeň povodňové aktivity. O ukončení manipulací bude Povodí Moravy informovat na svém webu. O tomto opatření dostaly zprávu obce s rozšířenou působností, úřad Jihomoravského kraje, Moravský rybářský svaz a další dotčené organizace.

Celkové bilanční využití vody ze soustavy vodních nádrží Nové Mlýny pro environmentální účely je až 80 %. V současnosti Povodí Moravy usiluje o obnovení zásobního prostoru na původně kolaudovanou úroveň 170,35 m. n. m., což bývá nesprávně popisováno jako navýšení hladiny. Ve skutečnosti se obnoví přirozený pohyb hladiny v rozmezí 169,85 m. n. m. – 170,35 m. n. m. v závislosti na hnízdění ptactva, tedy k pohybu hladiny oběma směry. „Právě takto akumulovaný objem vody z jarního tání či zvýšených průtoků by se dal pravidelně využívat k posilování vodního režimu pod Novými Mlýny či k zavlažování suchem postihovaných zemědělských ploch na jižní Moravě. Již v současné době jsme svědky nedostatku vody v krajině, a proto je nezbytné s každým litrem vody účelně hospodařit,“ doplňuje Gargulák.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 30

19:02 ČEZ číslo týdne: 30

30 zemí světa staví, plánuje nebo projektuje jaderné reaktory.