Povodí Moravy: Návrh aktualizace záplavového území toku Balinka

03.04.2016 8:21 | Zprávy

Pro lepší a účelnější zvládání povodní a omezení ztrát na lidských životech, zdraví a majetku a následné strategické rozhodování o realizaci a rozsahu opatření k ochraně před povodněmi je nezbytné znát rozsah potenciálně ohroženého území, tedy rozsah záplavového území, včetně aktivních zón záplavového území.

Povodí Moravy: Návrh aktualizace záplavového území toku Balinka
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Dle „Strategie ochrany před povodněmi v České republice“, schválené vládním usnesením č. 382 ze dne 19.4. 2000 se počítá, jako se základním a neopominutelným opatřením v ochraně před povodněmi, s omezováním ekonomické aktivity v záplavových území namísto snahy chránit tato území před povodněmi za každou cenu. Základním krokem pro tento postup je vymezení aktivní zóny záplavového území s rozdílným způsobem možného využití a to zejména s ohledem na ochranu majetku, zdraví a života občanů.

Povodí Moravy, s.p. Brno, útvar hydroinformatiky a geodetických informací zpracoval v roce 2016 aktualizaci záplavového území včetně návrhu aktivních zón na toku Balinka v km 0,000 – 29,312.

Toto záplavové území včetně aktivních zón bude předloženo po projednání s dotčenými obcemi příslušnému vodoprávnímu úřadu, tedy Krajskému úřadu Vysočina ke stanovení záplavového území a vymezení aktivní zóny. Záplavová území a jejich aktivní zóny se stanovují formou opatření obecné povahy.

Hlavním důvodem aktualizace záplavového území byla výstavba protipovodňového opatření ve městě Velké Meziříčí a v městysu Měřín.

Aktualizace záplavového území a aktivní zóny Balinky byly zpracovány od zaústění do Oslavy po Rychtářský rybník nad obcí Arnolec v celkové délce 29,312 km. Na toku Balinka bylo provedeno podrobné geodetické zaměření koryta, objektů na toku a přilehlé inundace. Aktuálně byl v roce 2016 zaměřen stav v místech po výstavbě protipovodňových opatření. Následně byl sestaven matematický model a provedeny hydrotechnické výpočty neustáleného proudění vody v korytě a inundaci, včetně zahrnutí přítoků. Návrh záplavového území je zpracován dle Vyhlášky 236/2002 Sb. o způsobu a rozsahu zpracování návrhu a stanovování záplavových území. Návrh aktivní zóny vychází z Metodiky stanovení aktivní zóny záplavového území, 2005. Výpočet je proveden na platných hydrologických údajích, které poskytuje Český hydrometeorologický ústav.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Opravdu potřebujeme migranty?

Řada politiků včetně vás tvrdí, že ano, protože Evropa stárne a chybí pracovní síla. Ale není to chyba vás politiků, že jste neudělali více pro vyšší porodnost? A s tou prací není spíš problém v tom, že firmy hledají levnou pracovní sílu, že kdyby platili v ČR určitě více, že by nebyl nedostatek záj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Letiště Praha: Aer Lingus bude létat mezi Prahou a irským Corkem

16:08 Letiště Praha: Aer Lingus bude létat mezi Prahou a irským Corkem

Z Letiště Václava Havla Praha bude možné létat přímým spojem do druhého největšího města v Irsku.