Dle „Strategie ochrany před povodněmi v České republice“, schválené vládním usnesením č. 382 ze dne 19. 4. 2000 se počítá, jako se základním a neopominutelným opatřením v ochraně před povodněmi, s omezováním ekonomické aktivity v záplavových územích namísto snahy chránit tato území před povodněmi za každou cenu. Základním krokem pro tento postup je vymezení aktivní zóny záplavového území s rozdílným způsobem možného využití a to zejména s ohledem na ochranu majetku, zdraví a života občanů.
Povodí Moravy, s.p. Brno, útvar hydroinformatiky a geodetických informací zpracoval v roce 2016/2018 záplavové území včetně návrhu aktivní zóny na toku Malšínka.
Toto záplavové území včetně aktivní zóny bude předloženo po projednání s dotčenými obcemi příslušnému vodoprávnímu úřadu, tedy Odboru životního prostředí a územního plánování Městského úřadu Kyjov ke stanovení záplavového území a vymezení aktivní zóny. Záplavové území a jejich aktivní zóny se stanovují formou opatření obecné povahy.
Záplavové území a aktivní zóna toku Malšínka (km 0,000 – 4,517 správce Povodí Moravy, s.p.) bylo zpracováno od soutoku s VVT Kyjovka po nátok do bočního rybníku (v km 4,517) nad objektem vinařství.
Na toku Malšínka bylo provedeno podrobné geodetické zaměření koryta, objektů na toku a přilehlé inundace. Následně byl sestaven matematický model a provedeny hydrotechnické výpočty neustáleného proudění vody v korytě a inundaci, včetně zahrnutí přítoků. Návrh záplavového území a aktivní zóny je zpracován dle Vyhlášky č. 79/2018 Sb. o způsobu a rozsahu zpracování návrhu a stanovování záplavových území a jejich dokumentace. Výpočet je proveden na platných hydrologických údajích, které poskytuje Český hydrometeorologický ústav.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva