Dílčím úspěchem je úspěšné umístění plovoucího ostrovu pro hnízdící ptactvo. Předpokládané zvýšení hladiny o 35 cm zajistí suchem sužované jižní Moravě 9 mil. m3 navíc.
I když se v poslední době skloňuje zvýšená potřeba vody z Dyje pro závlahy, opomíjí se zvýšená spotřeba pro ostatní užití a zvýšené ztráty vody výparem z krajiny díky velkému počtu tropických dní a nocí, ztráty způsobené větrem a rostlinami – evapotranspirací. „Akumulovaná voda v novomlýnských nádržích je využívána zejména k nadlepšování minimálních zůstatkových průtoků v Dyji a zvodňování celé soustavy kanálů a toků pod nádržemi, mezi které patří např. Zámecká Dyje, Kančí obora či Včelínek. Spotřeba vody pro tyto environmentální účely je až 80 % a nebýt Dyjsko-svratecké vodohospodářské soustavy nádrží společně s VD Nové Mlýny, tak i v dostatečně vodném či průměrném roce, jako byl rok 2017, by v Dyji po soutoku s Jihlavou a Svratkou byl nejnižší přirozený průtok 1,37 m³/s. Díky akumulaci vody v soustavě nádrží je nadlepšený odtok z VD Nové Mlýny i v období nejnižších přirozených stavů 10 m³/s,“ popisuje význam vody zachycené v Nových Mlýnech generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva