Povodí Moravy: V Olomouci začínají přípravné práce k II. B etapě protipovodňové ochrany

11.09.2017 18:58

Povodí Moravy, s. p. zahajuje přípravy pro výstavbu II. B etapy protipovodňové ochrany centra Olomouce. V rámci přípravných prací dojde nejdříve k projednanému vykácení dřevin v místě připravovaných opatření. Samotné kácení v okolí Moravy začne 2. 10. 2017. Kácení předcházela projekční příprava a schválení náhradní výsadby.

Povodí Moravy: V Olomouci začínají přípravné práce k II. B etapě protipovodňové ochrany
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy
reklama

Realizace II. B etapy protipovodňových opatření začíná. Prvním krokem bude přípravné kácení 55 dřevin a 8 skupin keřů o rozloze 370 m² v ulici Blahoslavova a v okolí mostů přes Moravu na ulici Komenského a Masarykova. Kácení budou provázet bezpečnostní opatření, proto bude v místech zásahu částečně omezováno parkování a doprava. Akce potrvá maximálně tři týdny.

Samotné kácení schválil Odbor životního prostředí olomouckého magistrátu. „Protipovodňová ochrana Olomouce je veřejným zájmem, který se snažíme řešit v souladu s veřejným zájmem ochrany přírody, proto byly s ohledem na výskyt zvláště chráněných druhů živočichů stanoveny i při povolování kácení přísné podmínky,“ ubezpečil Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí.

Na průběh kácení bude dohlížet biologický dozor, který zajistí, aby nedošlo k ohrožení volně žijících ptáků, netopýrů a hmyzu. Jako kompenzační opatření k ochraně hmyzu dojde na území města k vytvoření tzv. broukoviště. „Zajistíme transfer 15 kmenů s dutinami a dalších 15 kmenů na předem vybrané a odsouhlasené lokality. Kmeny stromů umístíme na základě odborného posudku do lokality Černovírský les,“ popisuje ekologická opatření generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. „Lokality vhodné pro vývoj saproxylofágního hmyzu byly vybrány ve spolupráci města Olomouc, Hnutí Duha Olomouc a dalších odborníků. Černovírský les byl vybrán jako konečná varianta pro umístění kmenů ve spolupráci se společností Lesy města Olomouce,“ upřesňuje Petr Loyka.

Pokácené stromy nahradí po dokončení protipovodňové ochrany nová výsadba. Ta zahrnuje 68 stromů a 315 m² keřové plochy dle projektu „Ozelenění ulic Nábřeží a Blahoslavova“, který zpracovala společnost Zahrada Olomouc. Projekt má za cíl zpřístupnit prostor veřejnosti a vytvořit nová odpočinková místa u řeky. „Chceme nejen dostat lidi blíže k řece, ale nabídnout jim také estetické prostředí. V ulici Blahoslavova mezi mosty, stejně jako v ulici Nábřeží, vznikne stromořadí z olší. Zelený pás mezi chodníky v blízkosti kostela bude osázen nižšími keři s dvěma stromy. Po celé délce nábřežní zdi nad bermou budou vysazeny popínavé rostliny, které přispějí k jejímu oživení,“ popisuje budoucí podobu veřejného prostoru generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Samotné kácení a příprava prostoru v místech chystaných protipovodňových opatření odstartuje realizaci II. B etapy ochrany města před povodněmi. Na kácení navážou přípravné práce, jako je například vybudování lávky pro pěší vedle mostu Komenského. II. B etapa se týká úseku v centru Olomouce mezi křižovatkou u Bristolu a areálem univerzitních kolejí. Práce budou rozděleny do čtyř fází a potrvají 53 měsíců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: V přístavu Hluboká nad Vltavou lodě bezpečně natankují pohonné hmoty

22:33 Ministerstvo dopravy: V přístavu Hluboká nad Vltavou lodě bezpečně natankují pohonné hmoty

Kapitáni rekreačních lodí v největším jihočeském veřejném přístavu pro rekreační lodě v Hluboké na V…