Povodí Moravy: Vodohospodáři odklízejí naplaveniny z Brněnské přehrady

17.04.2021 19:07

Pracovníci Povodí Moravy, s. p. odklízejí množství naplaveného materiálu z hladiny Brněnské přehrady. Přibližně sto tun odpadu (převážně větve, odpadky, pet lahve) do přehrady přinesly zvýšené průtoky v tocích v průběhu zimy.

Povodí Moravy: Vodohospodáři odklízejí naplaveniny z Brněnské přehrady
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Naplaveniny se držely u hráze přehrady, odkud je vodohospodáři vytahovali pomocí těžké techniky. Další naplaveniny byly roztroušeny po přehradě, držely se v zátokách, nebo plavaly po hladině. Ty pracovníci Povodí odklízeli ručně. Pokud to bude potřeba, budou práce pokračovat i v dalších dnech.

Zaměstnanci Povodí Moravy, s. p., s pomocí bagrů a jeřábů spláví odebírají z vodní hladiny a nakládají na nákladní auta. Následuje proces usušení a roztřídění materiálu na plasty, dřevo a další, po kterém je možné vytěžené spláví ekologicky zlikvidovat. Průběh těžby závisí na počasí a směru větru, nelze proto předem plánovat.

V loňském roce bylo množství odklizeného materiálu kvůli povodnovým událostem rekordní a v průběhu celého roku vodohospodáři odtežili z nádrže a jejího okolí více než 500 tun splaveného materiálu. Některé druhy splaveného materiálu mají nepříznivý vliv na kvalitu vody v nádržích. Vedle přírodního materiálu se totiž do řek v době zvýšených průtoků mohou dostat i různé předměty a materiály např. z načerno založených skládek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Hrad i podhradí v netradiční sousedské shodě

22:30 ÚZSVM: Hrad i podhradí v netradiční sousedské shodě

Pracoviště ÚZSVM v Jičíně prodalo formou přímého prodeje pozemky o výměře 532 m2 v katastrálním územ…