Povodí Moravy: Změna technologie rekonstrukce zmírní hluk i prašnost

10.11.2017 9:30

Rekonstrukce hráze vodní nádrže Vranov běží dle plánovaného harmonogramu. Aktuálně probíhá demontáž mostních polí, která představuje technicky velmi náročnou část rekonstrukce. Povodí Moravy, s.p. se společně s dodavatelskou firmou rozhodlo pro změnu postupu při bouracích pracích, dojde tak k omezení hluku, prašnosti a ke zvýšení bezpečnosti za případných povodní v době realizace. Změna nijak neovlivní dobu rekonstrukce hráze.

Povodí Moravy: Změna technologie rekonstrukce zmírní hluk i prašnost
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Nově zvolená technologie spočívá v instalaci jeřábu, který umožní rozebrání a odvoz jednotlivých částí přemostění ve větších celcích. Demolice těchto bloků se přesune mimo prostor hráze a to přímo na skládku. „Změna technologie provádění prací pomocí technologie tzv. horní skruže minimalizuje množství odpadávající sutě do samotné nádrže, současně dojde ke snížení hluku. Tento postup navíc nevyžaduje instalaci podpůrných konstrukcí, které by v případě náhlé povodňové vlny mohly tvořit překážku v průtoku vody bezpečnostními přelivy,“ vysvětluje výhody zvolené technologie generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Václav Gargulák.

Vodní dílo Vranov hraje velmi důležitou roli nejen v období sucha, ale také za povodní. Obrovskou úlohu sehrálo například při povodních na přelomu června a července 2006. Operativně volenými manipulacemi a připraveným volným objemem v nádrži se podařilo docílit toho, že povodeň s kulminací 577 m3/s, tedy více než 1000letá povodeň, byla snížena na odtoku z nádrže na 230 m3/s. „Pokud dojde v průběhu rekonstrukce hráze k náhlému povodňovému stavu a potenciálnímu ohrožení stavby, může zhotovitel s pomocí nového pracovního postupu operativně reagovat na vzniklý stav,“ dodává Gargulák. Změna si vyžádala náročnou přípravu, včetně projednání s vodoprávním úřadem a Ministerstvem zemědělství.

S pomocí nové technologie dělníci do Vánoc rozeberou 6 polí, zbývající 3 demontují v prvním čtvrtletí příštího roku. Samotnou rekonstrukci koruny hráze VD Vranov naplánovalo Povodí Moravy, s.p. tak, aby zasáhla pouze dvě letní rekreační sezóny. Práce proto začaly na podzim 2016 a skončí na jaře 2019. Předpokládané náklady na rekonstrukci hráze dosáhnou 58 milionů korun. Stavební zásahy do hráze si vyžádal její nevyhovující technický stav, zejména konstrukce přemostění přelivů.

Vranovská přehrada byla uvedena do provozu v roce 1934. Jedná se o gravitační betonovou hráz 290 metrů dlouhou, v koruně 7 metrů širokou a nade dnem 47 metrů vysokou. Celkový objem vodní nádrže je 132,696 mil. m3.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SŽDC: Smlouva o nové přeshraniční infrastruktuře mezi Českem a Polskem

22:22 SŽDC: Smlouva o nové přeshraniční infrastruktuře mezi Českem a Polskem

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a Centralny Port Komunikacyjny (CPK) uzavřely smlouvu o úzké…