Povodí Moravy informovalo zástupce Zlínského kraje o přípravách VD Vlachovice

11.05.2021 15:16

Povodí Moravy, s. p. informoval Radu Zlínského kraje o průběhu příprav vodohospodářských projektů, připravovaných a realizovaných ve Zlínském kraji. Předmětem jednání byla protipovodňová ochrana a revitalizace vodních toků. Hlavním bodem prezentace byl aktuální stav přípravy vodárenské nádrže Vlachovice a vodního díla Skalička.

Povodí Moravy informovalo zástupce Zlínského kraje o přípravách VD Vlachovice
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy
reklama

Úspěšná příprava klíčových infrastrukturních projektů je podmíněna podporou veřejnosti a samospráv. Povodí Moravy, s. p. proto seznámilo radní Zlínského kraje s průběhem příprav hlavních projektů, které na území kraje připravuje. „Dnes jsme využili příležitost informovat Radu Zlínského kraje o průběhu přípravy vodárenské nádrže Vlachovice, výstavby protipovodňové ochrany Kunovic a Uherského Brodu. Hovořili jsme i o našem důrazu na životní prostředí, zlepšování stavu vodních toků a revitalizacích, které připravujeme na Dlouhé řece a Morávce u Nedakonic či na Luhačovickém potoce. Naším cílem bylo také uvést na pravou míru některé informace, které zaznívají ve veřejném prostoru například v souvislosti s přípravou vodního díla Skalička,“ popisuje průběh schůzky generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Hlavním bodem jednání byly informace o aktuálním stavu příprav vodárenské nádrže ve Vlachovicích, která má zajistit pro Zlínský kraj spolehlivý zdroj povrchové vody pro zásobování obyvatel a průmyslu pitnou vodou. Záměr výstavby vodního díla Povodí Moravy, s. p. průběžně prezentuje samosprávám i představitelům Zlínského kraje již od poloviny roku 2015. V současnosti vodohospodáři připravují zahájení vlastní projektové přípravy vodního díla. „V souvislosti s přípravou vodního díla Vlachovice jsme vytvořili komplexní záměr, jehož jednotlivé části zahrnují nejen vodárenskou nádrž a navazující vodárenskou infrastrukturu, ale i řešení kanalizací v okolních obcích a ozdravení krajiny formou širokého souboru přírodě blízkých opatření a dalších aktivit v území. Právě teď probíhá projektová příprava a průzkumné práce pro celkovou revitalizaci plochy povodí budoucí nádrže a jsou projektovány vodohospodářské prvky, jako jsou například malé vodní nádrže a revitalizace toků,“ představil radním aktuální průběh přípravy Gargulák. Kromě hlavního účelu, kterým je zásobování vodou, bude vodní dílo zajišťovat dostatečné průtoky v řece v období sucha, protipovodňovou ochranu i doplňkové energetické využití.

Jednání se zúčastnil i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. „Vodní dílo ve Vlachovicích bude významným zdrojem pitné vody pro občany Zlínského kraje, které zabezpečí potřebné množství vody k pokrytí deficitu srážek, které poslední roky zažíváme. Vybudování nádrže včetně dalších opatření, která toto dílo doprovází, podporujeme,“ uvedl Radim Holiš.

Anketa

Chcete, aby vás hospodský či restauratér obsloužil bez testu na covid?

77%
14%
hlasovalo: 11564 lidí

Povodí Moravy, s. p. informoval zástupce Zlínského kraje také o průběhu příprav vodního díla Skalička, které představuje klíčový prvek v rámci protipovodňové ochrany Pobečví a zajistí ochranu 110 tis. obyvatel Pobečví až na úroveň povodně, která postihla ČR v roce 1997. S ohledem na klimatickou změnu by však vodní dílo mohlo hrát významnou roli kromě povodní také v období sucha. Možných podob vodního díla je proto více. S důrazem na objektivitu rozhodne o tom, zda půjde o průtočnou či boční variantu vodního díla, analýza, kterou vypracují přední česká akademická pracoviště: hydrotechnici z ČVUT v Praze, hydrobiologové z Akademie věd a odborníci na vodní stavitelství z VUT. Generální ředitel ujistil členy Rady Zlínského kraje, že diskutované označení „vodní dílo“ tak v žádném případě nepředjímá, jaké opatření ve Skaličce vznikne. Vodním dílem je totiž i suchý poldr nebo např. jez.

Protipovodňová ochrana obcí a měst ve Zlínském kraji pokračuje výstavbou protipovodňové ochrany Kunovic a Uherského Brodu. Obě akce běží i přes složitou epidemickou situaci dle naplánovaného harmonogramu a nedochází ke zpoždění. V případě Kunovic bude stavba ochrany před povodněmi dokončena na konci letošního roku. Výstavbu protipovodňové ochrany Uherského Brodu dokončí Povodí Moravy, s. p. v říjnu 2022.

Dalším bodem jednání byly dokončené, probíhající a připravované revitalizace a renaturace vodních toků. Zástupci Povodí Moravy, s. p. členům Rady představili dva projekty, které bude podnik realizovat na území Zlínského kraje. Jedná se o revitalizaci vodohospodářského uzlu v Nedakonicích, která významně zlepší stav Dlouhé řeky a ramena Morávky, a revitalizaci Luhačovického potoka na přítoku do vodní nádrže Luhačovice. „Velmi mě těší, že si společnost začíná všímat a oceňuje naše projekty, v rámci kterých řekám vracíme původní charakter. Realizujeme přírodě blízká opatření a revitalizujeme řeky v povodí Moravy v místech, kde jsou taková řešení možná,“ doplnil Gargulák.

Podobná jednání o probíhajících a připravovaných aktivitách uskutečňuje Povodí Moravy, s. p. i v dalších krajích své působnosti. Podobné informační setkání proběhlo v březnu s Radou Olomouckého kraje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MMR: Pro nutný restart cestovního ruchu chceme využít i evropské fondy

7:29 MMR: Pro nutný restart cestovního ruchu chceme využít i evropské fondy

Cestovní ruch je jednou z oblastí, která byla koronakrizí zasažena nejvíce. Pandemická situace se zl…