Povodí Odry: Chraňme podzemní vody je mottem letošního Světového dne vody

21.03.2022 20:06 | Tisková zpráva

Světový den vody, který připadá na 22. března, má letos tematické zaměření „Podzemní vody, zviditelnění neviditelného“. Vodohospodáři Povodí Odry i Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava si důležitost podzemních vod jednoznačně uvědomují i přesto, že zásobování vodou v Moravskoslezském kraji tvoří z 88 % odběry povrchové vody a pouze 12 % jako doplňkový zdroj tvoří vody podzemní.

Povodí Odry: Chraňme podzemní vody je mottem letošního Světového dne vody
Foto: Povodí Odry
Popisek: Povodí Odry

Vodohospodáři státního podniku Povodí Odry se snaží o zlepšení ekologické funkce toků i vodních nádrží. Za posledních 10 let byly vytvořeny mokřady, tůně i ostrovy v zátopách 1/3 malých vodních nádrží. Jedná se o vytvoření lokálních biotopů, které s nastupující klimatickou změnou získávají další významný rozměr. To znamená, že nádrže mohou sloužit jako lokální biotop zadržující vodu v krajině, kdy dochází k posilování pozemních zdrojů vody. Postupnou změnou společenských vztahů některá vodní díla, úpravy toků, ztratily svůj účel a je možno přistoupit k revitalizacím, případně renaturacím.

„Prvořadým úkolem Povodí Odry je zajištění dodávky vody a současně správa vodních toků. V rámci tohoto společenského zadání vnímají vodohospodáři svou činnost jako komplex společně fungujících opatření, a to jak v oblasti vodohospodářských staveb, tak v oblasti správy vodních toků a zadržování vody v krajině,“ řekl generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč a doplnil: „Naše činnost se zaměřuje na zkvalitňování funkcí vodohospodářské soustavy a současně se snažíme o revitalizace a renaturace vodních toků včetně realizace navrhovaných opatření zadržujících vodu na našem území.“

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava vyrábí 95 % pitné vody pro téměř tři čtvrtě milionu obyvatel Moravskoslezského a Olomouckého kraje z povrchových zdrojů v Beskydech a podhůří Jeseníků ve správě Povodí Odry. Tato voda je následně upravována v centrálních úpravnách pitné vody v Podhradí u Vítkova, Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí a Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Podzemní zdroje pitné vody přesto hrají důležitou roli pro zásobování především odlehlejších lokalit v regionu mimo dosah páteřního systému pro výrobu a distribuci pitné vody – Ostravského oblastního vodovodu. Platí to například pro některé části Opavska nebo Beskyd.

„Náš region má v porovnání s jinými částmi České republiky při pohledu na současnou klimatickou změnu a její důsledky jednoznačnou výhodu v tom, že jeho dominantní část je zásobována z povrchových zdrojů. Kromě čtyř okresů okolo krajské metropole, kde dominantně působíme, to platí také pro Ostravu. Její obyvatelé pijí ze dvou třetin vodu upravenou v našich provozech pocházející z nádrží Kružberk, Šance a Morávka, kterou distribuuje v krajské metropoli provozní společnost. Přesto u řady dalších zdrojů, kde využíváme podzemní vodu, vidíme, že na její ochranu by měla být upřena větší pozornost než doposud,“ řekl generální ředitel Severomoravských vodovodů a kanalizací Anatol Pšenička.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi

22:03 MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi

Jan Lipavský převezme ve čtvrtek část pozůstalosti po československém ministru zahraničí Janu Masary…