Povodí Odry: Odtěžování nánosů na vodních nádržích Bílovec a Bartošovice I úspěšně probíhá

19. 4. 2018 16:44

Od října loňského roku 2017 probíhají na vodních nádržích (VN) Bílovec a Bartošovice I práce na odtěžování nánosů ze zátopy. Obě tyto akce jsou spolufinancovány z dotačního programu Ministerstva zemědělství „Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích“ s celkovými náklady ve výši zhruba 8 mil. Kč.

Povodí Odry: Odtěžování nánosů na vodních nádržích Bílovec a Bartošovice I úspěšně probíhá
Foto: Povodí Odry
Popisek: Povodí Odry

V případě VN Bartošovice I se jedná o přibližně 16 000 m3 sedimentů, přičemž veškerý tento materiál se ukládá na nedaleké zemědělsky využívané pozemky. S trochou nadsázky lze tedy říci, že se vrací zpět tam, odkud přišel. K těžbě sedimentů zde byla využita speciální technika, tj. zejména širokopásová rypadla a rovněž poměrně unikátní pásové dempry, které velkou mírou přispěly k vysoké efektivitě stavebních prací. Těžba sedimentů zde trvala přibližně 4 měsíce. V současné době již probíhají pouze závěrečné dokončovací práce. Součástí stavby bylo rovněž vytvoření pobřežního pásma v zadní části zátopy, které by mělo dále zlepšit kvalitu vody v nádrži a přispět tak k ekologické stabilizaci území.

Na VN Bílovec probíhá odstraňování nánosů v obdobném rozsahu, jako na VN Bartošovice I. Celkem se jedná o 16 204 m3 sedimentů, přičemž 15 903 m3 se nachází v samotné zátopě nádrže a dalších 301 m3 je v prostoru záchytné hrázy na přítoku Jamník. Vytvoření pobřežního pásma v zadní části zátopy zde bude podpořeno výsadbou 6600 kusů vhodných rostlin. Sedimenty jsou odváženy převážně na zemědělské pozemky v k. ú. Bílovec – Horní Předměstí a k. ú. Tísek. Předpokládaný termín dokončení stavby je červen 2018.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 ŘSD iniciuje jednání i se starosty menších obcí dotčených provozem na silnicích I. třídy

22:27 ŘSD iniciuje jednání i se starosty menších obcí dotčených provozem na silnicích I. třídy

Necelých deset let je obec Raná u Loun zásadně ovlivněna novostavbou silnice I/28, která tvoří propo…