Povodí Odry: Při výstavbě suché nádrže Loděnice bylo objeveno pravěké sídliště a pohřebiště

06.10.2017 21:45

V rámci výstavby suché nádrže Loděnice, jež patří do souboru protipovodňových opatření na horní Opavě, je realizován záchranný archeologický výzkum, který prozatím odhalil sídliště a pohřebiště z konce eneolitu až počátku doby bronzové.

Povodí Odry: Při výstavbě suché nádrže Loděnice bylo objeveno pravěké sídliště a pohřebiště
Foto: Povodí Odry
Popisek: Povodí Odry

Zda se jedná o nález starý cca 4 tisíc let, bude upřesněno po laboratorním zpracování nálezů a antropologickém vyhodnocení koster koncem roku 2018. Výzkumné práce provádí Archeologický ústav AV ČR Brno od srpna letošního roku.

„Naleziště souvisí s výzkumem Archeologického ústavu Akademie věd ČR, který byl realizován v těsné blízkosti při výstavbě bioplynové stanice,“ konstatovala vedoucí výzkumu Iva Vondroušová a dodala: „Jedná se o významný nález osídlení kulturou Chlopice-Veselé v rámci Českého Slezska, který byl dosud zachycen pouze na dvou místech, a to v Opavě – Kylešovicích a v Kateřinkách.

Prozatím bylo vypreparováno 15 koster a budou odkryty poslední tři hroby. Výzkumné práce však budou pokračovat v terénu také na jaře 2018. V druhé polovině roku 2018 bude probíhat vyhodnocování v laboratořích.

Archeologické práce mohly zatím postupovat společně s výstavbou suché nádrže Loděnice, která bude chránit místní část obce Holasovice před účinky povodní na toku Lipinka, a to až do úrovně stoleté vody. V prostoru budoucí hráze, která bude vysoká 5,4m a 286m dlouhá je záchranný archeologický výzkum ukončen. Ostatní práce budou probíhat dále souběžně se stavební činností v prostoru zátopy a zemníků.

„Věříme, že tento významný objev nebude mít zásadní vliv na časový harmonogram stavebních prací, které budou stát 40,7 miliónů korun a měly by být ukončeny v září roku 2018,“ řekl investiční ředitel státního podniku Povodí Odry Miroslav Janoviak.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Vstup do Evropské unie proměnil Česko

7:14 Český statistický úřad: Vstup do Evropské unie proměnil Česko

Před 20 lety Česko vstoupilo do Evropské unie, a započala tak etapa ekonomických i společenských změ…