Povodí Odry a Český rybářský svaz podepsali dohodu o spolupráci

13.04.2016 11:13

Dohodu o spolupráci podepsali v uplynulých dnech generální ředitel státního podniku Povodí Odry Ing. Jiří Pagáč, předseda Českého rybářského svazu, z. s., územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko Miloš Martínek a jednatel svazu Ing. Přemysl Jaroň. Bude platit následujících deset let a vyjadřuje vůli dotčených institucí spolupracovat v zájmu ochrany životního prostředí, minimálního dotčení nebo ohrožení ekosystému vodních toků a nádrží při výkonu zákonných povinností správce povodí, stejně jako při výkonu rybářského práva ze strany rybářů.

Povodí Odry a Český rybářský svaz podepsali dohodu o spolupráci
Foto: Povodí Odry
Popisek: Povodí Odry
reklama

Spolupráce bude spočívat ve vzájemném poskytování informací. Ze strany Povodí Odry půjde kupříkladu o informace týkající se plánovaných a připravovaných opatření spočívajících v úpravách a údržbě koryt vodních toků a nádrží, kdy mohou být dotčeny rybářské zájmy. Tyto informace budou poskytovány již ve fázi projektové přípravy. Český rybářský svaz bude recipročně informovat o zarybňovaných úsecích, tak aby se ryby zbytečně nevysazovaly do lokalit s připravovanými stavebními či údržbářskými záměry.

„Konkrétní naplnění spolupráce směřuje ke společné ochraně zájmů obou stran dohody a obsahuje například ustanovení o zjišťování stavu a čistoty vod v nádržích společnými kontrolami a na základě zjištěných skutečností budou přijímána opatření k odstranění nežádoucích jevů. Dále ustanovení o záměru formou vyvážené rybí obsádky zejména na VD Slezská Harta a VD Žermanice ovlivňovat kvalitu vody, především potlačení rozvoje řas a sinic a dalších, stejně tak ustanovení týkající se péče o čistotu a pořádek na březích toků i nádrží. Dle dohody budou dále učiněny kroky ke spolupráci při využívání rybochovných zařízení, bude hledáno řešení k omezení vnosu fosforu a dusíku do nádrží, budou předávány informace o vodohospodářských haváriích s možným úhynem ryb a naopak členové ČRS budou pravidelně školeni o povinnostech při zjištění havárie podle zákona č. 254/2001 Sb., vodní zákon, vysvětluje obchodní ředitel státního podniku Povodí Odry Čestmír Vlček s tím, že dohoda obsahuje také mnoho dalších konkrétních bodů spolupráce a vyjadřuje vůli obou stran o dosažení společných cílů způsobem, který bude vyhovovat zájmům obou smluvních partnerů, aniž by byl protěžován zájem jen jedné ze stran.

„Dohoda je podepsána na následujících deset let a ukazuje, že lze takto spolupracovat mezi partnery, kteří se setkávají (mnohdy i střetávají) „u vody“, aniž by se museli přesvědčovat, čí zájem je přednější,“ dodává Čestmír Vlček s tím, že pro její naplnění budou s obsahem dohody seznámeni jak členové místních organizací Českého rybářského svazu, tak pracovníci vodohospodářských provozů státního podniku Povodí Odry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ Teplárenská podporuje průmyslový rozvoj v Trutnově

15:13 ČEZ Teplárenská podporuje průmyslový rozvoj v Trutnově

Rozvoj trutnovské průmyslové zóny a vznik nových firem přináší i zvýšené nároky na připojování novýc…