Pracovníci úřadu Jihomoravského kraje ukázali, že v třídění baterií jsou extratřída

11.10.2016 14:39

Začátkem letošního roku se budova Krajského úřadu Jihomoravského kraje v centru Brna stala místem zpětného odběru použitých baterií. Vedle papíru, skla, PET lahví a víček, tetrapaků, vysloužilých zářivek a drobných elektrozařízení, které se zde třídí dlouhodobě, nově přibyly sběrné nádoby na použité baterie. A když už zaměstnanci úřadu něco dělají, dělají to pořádně. Z iniciativy odboru životního prostředí se pro popularizaci sběru mezi zaměstnanci uskutečnila soutěž, jejímž smyslem bylo do konce září vytřídit co největší množství vysloužilých baterií.

Pracovníci úřadu Jihomoravského kraje ukázali, že v třídění baterií jsou extratřída
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Jihomoravský kraj

Mezi sebou soutěžilo pět týmů, které byly mimo jiné motivovány netradiční odměnou – vítězové se zúčastní zajímavé exkurze do provozu největšího zařízení na recyklaci elektroodpadu ve střední Evropě. Výsledek předčil očekávání. Za 9 měsíců úřad k recyklaci odevzdal přesně 577,84 kg, což je 0,92 kg na osobu.

Zaměstnanci krajského úřadu Jihomoravského kraje vzali soutěž velmi vážně. Aby v týmové soutěži uspěli, posbírali použité baterie nejen ze svých pracovišť, ale přinášeli je i ze svých domácností. Pozornosti neušly ani návštěvy, které mířily na úřad. Zejména v době, kdy soutěž vrcholila, byla velmi běžná věta „…a baterie jste nám přinesli?“. Soutěže se zúčastnilo přes 600 zaměstnanců rozdělených celkem pět týmů (úseků), přičemž ten nejúspěšnější, úsek územního plánování a správy, nasbíral 266,6 kg, což bylo přesně o 66,6 kg více než nejbližší soupeř. V přepočtu na osobu se jednalo o více než 1,9 kg. Každý zaměstnanec získal jako odměnu krabičku Ecocheese k třídění baterií v domácnostech.

Podporu informovanosti občanů kraje o správném nakládání s odpady stejně jako podporu zajištění tříděného sběru a následného využití vyřazených baterií a akumulátorů si vytkl za jeden z cílů Plán odpadového hospodářství Jihomoravského kraje na roky 2016 – 2025. Zpracovatelé Plánu z odboru životního prostředí nezůstali jen u slov, ale chopili se příležitosti, jak k naplnění cílů dokumentu aktivně přispět. „Umístění sběrných válců v budově je bezplatné. Pravidelný odvoz baterií zajišťuje nezisková společnost Ecobat s.r.o., která nám pro daný účel zapůjčila transparentní nádoby, ve kterých můžeme sledovat aktuální stav plnění. To jsou ideální podmínky pro to, aby se úřady, školy a další instituce do sběru zapojily a napomohly tomu, že se ohleduplnost k životnímu prostředí stane přirozenou součástí životního stylu každého z nás,“ dodává k tomu Ing. František Havíř, vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

„Spolupráce s úřady, ať už jsou to krajské, městské nebo jiné, je pro nás velmi důležitá, a jsme rádi, že stále větší množství se jich k recyklaci připojuje. To, jak kreativně a energicky se k recyklaci baterií postavili zaměstnanci na úřadě Jihomoravského kraje, bylo ale i pro nás přímo ukázkové. Tolik nápadů, zdravého a dravého soutěžení až do posledního dne, to se jen tak nevidí. Děkujeme všem, kteří se zapojili, a těšíme se na pokračování spolupráce. Necháme se překvapit, zda ještě něco takhle skvělého vymyslíte,“ doplnil na adresu zaměstnanců úřadu Petr Kratochvíl, jednatel neziskové organizace ECOBAT. Krajský úřad Jihomoravského kraje v rámci kraje též finančně podpořil Evropský den recyklace baterií a také výjezdní program pro školy Recyklace hrou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…