Praha: Nová divadelní scéna Divadlo RePublika se zaměří na politickou a společenskou satiru

05.12.2018 19:23

V prostorách clubu Rock Café na pražské Národní třídě bylo o víkendu otevřeno nové Divadlo RePublika premiérou divadelního představení 2084, které je inspirováno Orwellovým románem Devatenáct set osmdesát čtyři. Divadlo pokřtil, před plným sálem diváků, Otakar Brousek ml.

Praha: Nová divadelní scéna Divadlo RePublika se zaměří  na politickou a společenskou satiru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

O víkendu se česká kulturní scéna obohatila o novou divadelní scénu, která se zaměří pouze na politickou a společenskou satiru. Divadlo RePublika zahájilo svou činnost premiérou představení 2084, kterou si nenechali ujít ani poslankyně Věra Kovářová (STAN), či novinář Jan Tuna.

„Přeji tomuto novému divadlu při nejmenším takhle plný sál. No to také uvidíme podle cenzury, která určitě brzy vznikne, takže se možná všichni sejdeme na Krymu, kde pak už můžeme hrát cokoliv. Tak vám přeji, aby se vám tady dařilo, aby diváci přišli a aby se smáli i aby ty vaše vtipy chápali,“ pokřtil Divadlo RePublika, před vyprodaným sálem, Otakar Brousek ml.

„Stejně jako autor ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století s hrůzou předpovídal budoucnost, tak se i my díváme na náš „zítřek“, ale raději si z toho děláme legraci. Není to výsměch, ale pud sebezáchovy,“ uvedl autor a režisér představení Jan Nosek Novák, který tuto inscenaci označil jako „skorosatiristickou scifikomedii“.

„Byli jsme nadšeni reakcemi publika během představení. Měl jsem radost ze spontánní děkovačky,“ nechal se slyšet po premiéře režisér.

„Velmi nás potěšilo, že po představení nás oslovilo několik známých herců a projevilo zájem si s námi zahrát,“ uvedl mluvčí projektu Divadla RePublika Jan Julínek. Ten již před otevřením této nové divadelní scény vyzval případné nové spolupracovníky ke spolupráci: „Počítáme se zapojením co největšího množství lidí a máme dveře otevřené pro všechny tvůrce a jakékoliv počiny, které jsou se satirou spojeny.“

Další inscenací, které Divadlo RePublika uvede v sobotu 8.12., ale i v příštím roce 30.1. a 22.2., je politický kabaret „Republiko má středisková aneb lukrativní nejistota“, v němž se divákům představí, mimo jiné, PhDr. Ivo Šmoldas, který svým jedinečným způsobem provede diváky světem politiky a objasní jim některé zákonitosti života specifického tvora zvaného Homo Politicus.

Autoři se rozhodli na toto sobotní představení pozvat také mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka, kterým se inspirovali k vytvoření jedné z hlavních postav. (viz. veřejná pozvánka ZDE)

„Chápeme, že jste se, z časových důvodů, nemohl účastnit představení zlínského divadla Ovčáček čtveráček. Rock café je pražskému hradu nepoměrně blíže, tak věříme, že nám bude ctí Vás v divadle přivítat,“ stojí v otevřeném dopise, který je adresován mluvčímu prezidenta republiky.

Program a další informace o novém Divadle RePublika naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akademie věd slaví založení své předchůdkyně

11:49 Akademie věd slaví založení své předchůdkyně

Akademie věd ČR si 23. ledna 2020 připomíná 130. výročí vzniku České akademie císaře Františka Josef…