Předsedkyně AV ČR ocenila popularizátory vědy

11.02.2019 13:32 | Zprávy

Autorka archeologických výstav Jana Maříková Kubková, znalec krajiny Jiří Sádlo a organizátorka popularizačních akcí Dana Sephton. Tyto tři významné osobnosti převzaly ve čtvrtek 7. února z rukou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové prestižní Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za zásluhy o popularizaci vědy.

Předsedkyně AV ČR ocenila popularizátory vědy
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Slavnostní předání medailí, jejichž tradice sahá do roku 2002, proběhlo i tentokrát v malebných prostorách hlavní budovy Akademie věd na Národní třídě. „Akademie věd ČR si váží lidí, kteří umějí veřejnosti přibližovat složité poznatky,“ uvedl Jan Martinek z Odboru mediální komunikace Kanceláře AV ČR, který ceremonii uváděl. „Tato činnost je záslužná a přínosná mimo jiné proto, že může k vědě přivést mladé lidi,“ zdůraznil Martinek.

„K popularizaci je zapotřebí talent a vůbec neplatí, že dobrý vědec musí být automaticky dobrý popularizátor. O to větší uznání si jejich práce zaslouží,“ prohlásila předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Připomněla, že seznamování veřejnosti s vědeckými výsledky je důležité mimo jiné i proto, že vědecké ústavy pracují za veřejné peníze, a veřejnost má tedy právo vědět, co se s těmito prostředky děje.

Mgr. Jana Maříková Kubková, Ph.D. (nar. 1968) se dlouhodobě věnuje popularizaci archeologie, a to jak prostřednictvím tradičních výstav a přednášek, tak prostřednictvím virtuálních výstav, aplikací a dalších nových technologií. Coby autorka konceptu a vedoucí týmu stála mimo jiné za výstavou „Obnova Pražského hradu mezi lety 1918–1929“ či za projekty Heritage Route (www.heritage-route.eu) a Virtuální průvodce památkami Pražského hradu (www.prazsky-hrad.cz).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Je to pravda?

Je pravda, že vaše poradkyně Semansová má na starosti miliardové dotace a samá má firmu na dotace - na pomoc s jejich získáváním? Jestli ano, vám to přijde v pořádku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Putovní pohár za nejlepší školu v celostátní soutěži zůstal u nás

7:33 Ústecký kraj: Putovní pohár za nejlepší školu v celostátní soutěži zůstal u nás

Dvoudenní soutěž AUTODESK ACADEMIA DESIGN 2026 se uskutečnila na Střední průmyslové škole Resslova 5…