Předsedkyně AV ČR přednáší v Jeruzalémě o rostlinné genetice

19. 3. 2019 10:30

Delegace z Akademie věd ČR jedná v Izraeli o spolupráci v oblasti rostlinné genetiky. Je hostem dvoudenního odborného workshopu nazvaného Plant Genomics v Jeruzalémě. Vystoupí na něm řada prominentních vědců.

Předsedkyně AV ČR přednáší v Jeruzalémě o rostlinné genetice
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Na workshopu se podílejí například představitelé z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, Weizmannova výzkumného institutu i Univerzity v Tel Avivu. Hlavním organizátorem je Izraelská akademie přírodních a společenských věd, která byla založena počátkem 60. let a s kterou AV ČR uzavřela v roce 2017 smlouvu o spolupráci za přítomnosti izraelského velvyslance J. E. Daniela Merona.

Důležitý hormon auxin

První přednášku zde v pondělí měla předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová o svém výzkumu fytohormonu auxinu, kterému se věnuje již řadu let. Zkoumá zejména metabolismus a molekulární mechanismy jeho působení a transportu v rostlinných buňkách.

Rostlinný biolog Jaroslav Doležel vedl pondělní odpolední panel a v úterý se ve svém vystoupení zaměří na metodu průtokové cytometrie, která sehrála důležitou roli při rozluštění genomu pšenice. Jaroslav Doležel za to loni obdržel prestižní ocenění Česká hlava. V Izraeli bude také hovořit o vývoji odolnějších a výnosnějších plodin, které mohou pomoci nasytit čím dál početnější lidskou populaci.

Mezi dalšími českými účastníky je i členka Akademické rady Hana Sychrová z Fyziologického ústavu AV ČR, která se zabývá studiem struktury a fyziologických úloh buněčných transportních systémů, Helena Štorchová z Ústavu experimentální botaniky nebo Jiří Macas z Biologického centra.

Workshop je první akcí ze společných vědeckých konferencí, další se pak plánuje na jaro 2021 v Praze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Papírový festival v Rychnově se blíží, přihlásit se lze do konce června

8:33 Papírový festival v Rychnově se blíží, přihlásit se lze do konce června

Papír v umění – takové je poselství čtvrtého ročníku akce nazvané ART papier Festival 2019, jež se b…