Předsedkyně Akademie věd odhalila novou sochu DNA v Brně

16.02.2019 11:16

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová odhalila ve středu 13. února 2019 na Biofyzikálním ústavu novou sochu DNA, která symbolizuje výzkum tohoto brněnského pracoviště. Přednášel zde také renomovaný vědec Jiří Bártek, který se v Kodani zaměřuje na výzkum rakoviny.

Předsedkyně Akademie věd odhalila novou sochu DNA v Brně
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Studiu molekuly DNA se věnují vědci z Biofyzikálního ústavu již od založení ústavu v 50. letech minulého století. Prostřednictvím nové kovové sochy umístěné u vstupu do ústavu, která je více než 3 metry vysoká, se může každý návštěvník seznámit s principem párování bází v DNA. Ty navíc svítí různými barvami, které odrážejí aminokyseliny alanin, valin, cystein a arginin.

Přednáška slavného vědce

U příležitosti slavnostního odhalení sochy DNA přijel do Brna i jeden z nejcitovanějších českých vědců Jiří Bártek, který se zabývá mechanismem dělení národových buněk. Jeho tým objevil přirozené bariéry, které brání změně normálních buněk ve zhoubné, což má velký dopad na diagnostiku a léčbu určitých druhů rakoviny (například prostaty, prsu, mozkové nádory). Bártkova přednáška se odehrávala v nově zrekonstruované aule ústavu a profesor  v ní vyzdvihl některé milníky ve výzkumu rakoviny, ke kterým přispěla jeho vědecká skupina. Pozornost věnoval také takzvaným PARP inhibitorům, které jsou perspektivní v léčbě nádorových onemocnění.


Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová a ředitelka Biofyzikálního ústavu Eva Bártová

„Hledáme slabiny nádorových buněk ve srovnání s buňkami zdravých tkání a navrhujeme nové možnosti, jak nádorové buňky cíleně hubit s minimálním dopadem na normální buňky léčeného pacienta. Naše objevy také přispívají v oblasti přesnějšího stanovení typu nádoru u konkrétního pacienta. V posledních letech jsme objevili a v několika případech experimentálně ověřili možnosti lépe předpovědět reakci jednotlivých nádorů na léčbu některými druhy chemoterapie nebo nově testované takzvané cílené terapie, šité na míru jednotlivým nádorům,” uvedl Bártek před dvěma lety v rozhovoru pro Deník.cz.

Rodák z Šumperku Bártek dlouhodobě působí jako vedoucí laboratoře Dánské společnosti pro výzkum rakoviny v Kodani a mluví se o něm jako o českém adeptovi na Nobelovu cenu v oblasti biologie a lékařství. V roce 2010 získal prestižní Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru medicína.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Setkání k systémové podpoře inkluze

22:49 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Setkání k systémové podpoře inkluze

Další z řady setkání takzvaných individuálních projektů systémových, které jsou hrazeny z evropských…