Premiér Sobotka se zúčastní Evropské rady v Bruselu

17.12.2015 13:48

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se dnes, 17. prosince a zítra 18. prosince 2015 zúčastní jednání Evropské rady v Bruselu.

Premiér Sobotka se zúčastní Evropské rady v Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Hlavy států a předsedové vlád zemí EU budou ve čtvrtek diskutovat o migrační krizi, boji proti terorismu a reformních návrzích Velké Británie. Páteční jednání se bude věnovat diskusi o prohlubování hospodářské a měnové unie, vnitřním trhu, projektu energetické unie a vztahu se třetími zeměmi.

Před čtvrtečním jednáním lídrů EU se premiér Bohuslav Sobotka setká se stálým předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Následně proběhne tradiční koordinace zemí Visegrádské skupiny, kterým nyní předsedá Česká republika. Její závěrečné části se zúčastní britský premiér David Cameron, který předsedům vlád zemí Visegrádu představí návrhy na reformu EU.

Hlavy států a předsedové vlád zemí osmadvacítky budou v úvodu letošního posledního společného jednání hovořit o migrační krize a boji proti terorismu. Pro českou vládu zůstává nadále prioritou obnovení efektivní kontroly na vnější hranici EU. V té souvislosti premiér Sobotka vyzval tento týden evropské partnery k posílení spolupráce při ochraně vnější hranice a zachování Schengenu. Česká vláda zároveň dlouhodobě podporuje myšlenku vzniku společné evropské pohraniční stráže a je nadále připravena pokračovat v pomoci těm zemím, které jsou nejvíce postiženy migračními tlaky.

Debata o posílení spolupráce v boji proti terorismu naváže na jednání evropských ministrů vnitra. Česká vláda klade důraz na lepší sdílení zpravodajských informací a úspěšné dokončení směrnice o využití údajů cestujících v letecké dopravě. Závěrečným čtvrtečním tématem Evropské rady pak budou reformní návrhy Velké Británie.

Některá z navrhovaných britských opatření vnímá česká vláda jako přínos pro celou EU. Nejproblematičtější ale pro nás zůstávají návrhy, které se dotýkají volného pohybu osob. Jakákoliv řešení, která by tuto klíčovou svobodu omezovala, jsou pro Českou republiku nepřípustná.

Druhá část summitu lídrů EU se v pátek bude věnovat prohlubování hospodářské a měnové unie, vnitřnímu trhu, projektu energetické unie a vztahu se třetími zeměmi. Česká republika oceňuje, že se Evropská rada bude tématům energetické unie a energetické bezpečnosti věnovat. Vítáme návrhy projektů směřujících k diverzifikaci zdrojů a tras. Česká vláda je zároveň i nadále připravena prosazovat solidaritu s dalšími státy regionu, jejichž energetická bezpečnost by mohla být ohrožena.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚOHS: „Sektoroví“ zadavatelé musí vypořádat námitky i u podlimitních sektorových veřejných zakázek

22:27 ÚOHS: „Sektoroví“ zadavatelé musí vypořádat námitky i u podlimitních sektorových veřejných zakázek

Krajský soud v Brně potvrdil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, podle kterého je „se…